Tabata

16. prosinec 2010  22
Tabata

Nudí vás monotónní trénink nebo nejste spokojeni s výsledky? Nezoufejte, každý máme problémy. Svaly nemusí růst tak, jak bychom chtěli a stejně tak fyzička může ustrnout v mrtvém bodě. Pakliže patříte k alespoň trochu zkušeným sportovcům, vyzkoušejte metodu Tabata!

O co se jedná?

Jedná se o mimořádně účinný způsob cvičení, je to kombinace aerobního a silového tréninku. Fyzička a síla se většinou navzájem vylučují (něco prostě vždycky zaostává.), u Tabaty nikoli! Trénink je postavený tak, že se zvyšuje fyzička a zároveň i síla.

Jak se to dělá?

Princip je jednoduchý: Jeden cvik na svalovou partii se skládá z osmi sérií, největší úlohu zde hraje časování. Každou sérii cvičíme 20 vteřin a následuje pouhých 10 vteřin pauzy. Váhu si volíme tak, abychom při osmé sérii odpadli vyčerpáním. (Počet provedených cviků v jednotlivých sériích bude logicky klesat, tělo se unavuje.) Jedná se o obrovskou zátěž, po procvičení svalu by tedy měl následovat týden bez další zátěže.

Cviky

Co se týče cviků, fantazii se meze nekladou. Dobré jsou dřepy, angličáky, kliky a obecně cviky, které zaměstnávají více svalových skupin. Můžete zkusit i sprinty (běh, jízda na kole, plavání). Důležité je provádět cviky co nejrychleji a nešidit časování!

Díky této metodě se zvyšuje prokrvení cvičených svalových partií, což umožňuje jejich lepší zásobení živinami. Čím lépe je sval zásobovaný, tím rychleji roste! Dále se zvyšuje vitální kapacita plic (jejich celkový objem), zlepšuje se činnost srdce a nesmíme zapomenout ani na sílu!

Tabata je trénink vhodný pro každého. Pro muže, ženy, horolezce, boxery, zkrátka pro všechny. Každý si zde najde něco. Vyhněte se stereotypu, zvýšíte fyzičku, spálíte tuky a zvýšíte sílu. Za to všechno se ale platí velká daň: vyčerpání a bolest!

Stojí za to vyzkoušet, procvičíte celé tělo

Jak jsem již zmínil, fantazii se meze nekladou!

Angličáky, základ tréninku Tabata

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

21. listopad 2011 23:02

a co štíhlý pas, svalů mám dost z práce....

27. prosinec 2011 00:49

Jestliže budete praktikovat podobné tréninky často, pravidelně a se správným nasazením, pak vám zaručuji, že pro štíhlý pas o moc více udělat nemůžete :)

5. duben 2012 12:54

Jsem 6 měsíců po druhém porodu. Potřebuji zhubnout stehna, zadek, boky a břicho a zároveň to břicho zpevnit. Kondičku moc nemám a časově jsem také omezena. Pomůže mi toto cvičení? Nebo co by pro mne bylo lepší?

U tohoto článku se nachází celkem 22 komentářů. Část z nich byla skryta pro udržení větší přehlednosti obsahu stránky.
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...