Base jumping

8. duben 2011  0
Base jumping

Domácí posilovna není stránka jen o posilování, ale také o sportu obecně. A sport má mnoho různých podob, patří sem například velice populární extrémní sporty, o jednom z nich jsem se rozhodl napsat článek.

Base jumping je obdoba normálního skákání s padákem, ovšem s tím rozdílem, že se skáče z objektů na zemi, jako jsou například mrakodrapy, vysílače, konstrukce mostů nebo skály. Jedná se tedy o aktivitu nesoucí mnohem větší rizika než „obyčejné“ skákání ze vzduchu.

Base jumping se vyvinul ze skydivingu. Skydiving zahrnuje aktivity, při kterých vysoko nad zemí vyskakujete z letadla a předtím, než otevřete padák, padáte dlouho volným pádem. Ale base jumping se od skydivingu liší v jedné podstatné věci: Skáče se z menších výšek, proto je seskok celkově mnohem kratší a nebezpečnější, jelikož se skokani pohybují až nebezpečně blízko objektu, který se rozhodli pokořit.

Při skydivingu dosáhnou skokané vysoké rychlosti a mohou využívat aerodynamiku k řízení směru letu při volném pádu. Vyznavači base jumpingu však mnohdy nedosáhnou takové rychlosti, jejich let je tedy mnohem méně kontrolovatelný a může se stát, že se při volném pádu nešikovně přetočí a nestihnou otevřít padák. Tyto nehody mívají fatální následky.

Většina seskoků „base jump“ se uskutečňuje z poměrně malé výšky. Například z výšky 150 metrů by trval volný pád na zem 5,6 sekund, skokani musí padák otevřít ještě před polovinou uražené vzdálenosti, což vůbec není lehké odhadnout. K těmto účelům se používají speciálně upravené padáky. Po otevření padáku před polovinou vzdálenosti zbývá skokanovi necelých 15 sekund do dopadu na zem, je proto velice těžké dostat se na přesně určené místo dopadu.

Base jumping jako sport není nelegální, ale vyznavači této adrenalinové zábavy čelí mnoha potížím. Ve většině případů nedostanou povolení k seskoku od majitele budovy nebo se dostanou do rukou strážců zákona, než se vůbec dostanou na vrchol objektu. Mnoho přírodních útvarů je totiž chráněno legislativou na území národních parků a přístup k nim s technikou pro base jumping je zakázaný. Na mnoho míst je třeba dopravit techniku i skokany helikoptérou, to už vůbec není jednoduché, dostat povolení je opravdu tvrdý oříšek.

Poslední dobou nezná fantazie lidí meze, o tom svědčí i oblek wingsuit. Jedná se o prostředek, který umožňuje kromě pádu dolů i horizontální pohyb, tím prodlužuje dobu pádu a let se stává mnohem kontrolovanějším. Kdybych to měl zjednodušit: Člověk si hraje na ptáka. Tuto hračku si můžete pořídit zhruba za 25 000 korun, jsou však potřeba obrovské zkušenosti, které zahrnují mnoho dřívějších seskoků s padákem.

Doporučuji shlédnout videa, opravdu stojí za to:

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...