Kalistenika - zábavná a rychlá fitness výzva

21. červen 2014  19
Kalistenika - zábavná a rychlá fitness výzva

Zábavná a rychlá fitness výzva – kalistenika, neboli posilování za pomoci vlastní tělesné hmotnosti, je výbornou cestou ke spalování tuků a budování fyzické i duševní kondice.

Pohyby, jaké již znáte

Kalistenika je soubor cviků skládajících se z mnoha jednoduchých pohybů. Většina z nich k jejich vykonání nevyžaduje žádné stroje nebo jiná další zařízení. Záměrem tohoto druhu cvičení je zvýšení síly a ohebnosti pomocí vlastní tělesné hmotnosti – tělo zde funguje jako závaží.

Mnoho lidí si zaměňuje kalisteniku s kalanetikou. Obě zmíněná cvičení jsou pro naše těla prospěšná, ale kdežto kalanetika si zakládá především na protahovacích cvicích a statických polohách, kalistenika je skladbou tréninkového plánu blíže silovému tréninku.

Kalistenika vznikla ve starověkém Řecku jako gymnastika, zejména v řecko-římské stylu. Toto cvičení Řekům plnohodnotně pomáhalo ke zlepšování muskulární tělesné stavby a udržovalo je dostatečně flexibilní k vykonávání všemožných pohybů. V devatenáctém století se kalistenika dostala do Spojených států, kde si našla oblibu hlavně u žen.

Mnoho cviků z kalisteniky je běžnými každodenními pohyby, jež lidé dobře znají a ví, jak správně je provádět. Navíc většina z nich bývá zároveň součástí jiných tradičních pravidelných tréninkových plánů. Zařazení několika takových cviků každý den pomáhá k silově-funkčnímu rozvoji. Věnujete-li se jim pravidelně a důsledně, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Přednosti a vlastnosti kalisteniky
 • Zvýšení vytrvalosti
 • Posiluje celé tělo
 • Je určena i pro začátečníky
 • Cvičí se alespoň 3x týdně
 • Vhodné cvičení pro muže i ženy
 • Ke cvičení potřebujete pouze své tělo

Kalistenika je vhodná jak pro jednotlivce, tak pro větší skupiny. Měli byste cvičit podle plánu a v rychlém tempu. Pusťte si oblíbenou svižnou hudbu a bavte se. Stačí cvičit pouze 15-20 minut.

Tréninkový plán

Cvik Počet opakování
Jumping Jacks 100
Zkracovačky 90
Dřepy 80
Zvedání nohou vleže 70
Jumping Jacks 60
Zkracovačky 50
Dřepy 40
Zvedání nohou vleže 30
Natahování nohou v sedu 20
Kliky s výskokem 10

Díky tomuto druhu cvičení ušetříte spoustu peněz za posilovnu, protože jediné závaží a jediným strojem, který je v kalistenice nezbytný, je pouze vaše tělo!

Základem pro streetworkout

Kalistenická cvičení jsou také základem pro streetworkout, který si i v našich končinách získává stále na větší oblibě. To je jistě také zapříčiněno širší mediální propagací a s tím související stavbou nových hřišť s překážkami a pomůckami vyvinutých speciálně pro tento druh cvičení. A právě streetworkoutu se i v rámci našeho magazínu podíváme v brzké době více na zoubek.

Ještě před samotným kalistenickým cvičením doporučuji shlédnout motivační video od Ládi Přidala...

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

11. červenec 2014 02:29

Přesně nechapu váš treninkový plán. Jak to tedy má být ? Když si chci teda denně začvičit těch 15-20 min. Tak mam začít kliky s vyskokem na 10, pak natahování nohou v sedu 20.. a takhle až podle plánu nahoru kde končím Jumping Jack 100 ? A takhle každý den ? Satejné cviky, stejné opakování podle tejtoho planu ?

11. červenec 2014 11:44

Ahoj, postup je zde opačný - cviky se vykonávají v pořadí ze shora dolů. Podle žádného obecného plánu nejde nebo respektive nemá smysl cvičit stále dokola, protože tělo se na danou zátěž brzy adaptuje a každý další obdobný trénink pak ztrácí na svojí hodnotě - nedochází již k výraznému zlepšování fyzičky. Považuj jej tedy za inspiraci a pokud tě cvičení touto formou bude bavit, jednotlivé cviky můžeš zaměnit za jiné (nebo zvyšovat počet opakování). Přesto si mnoho lidí s tímto plánem vystačí týdny, někdy i měsíce, než získají kondičku takovou, aby ho bez silového vyčerpání zmákli odjet. Doporučuji ho zařazovat 2x až 3x týdně a zbylé dny vyplnit jinou pohybovou aktivitou, ať už aerobní nebo silovou - dle tvého cíle.

10. říjen 2014 10:45

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké další cviky do tohoto plánu můžu zařadit. Shyby mám dělat např. kolikrát? A celkově tenhle plán jedu 1x nebo můžu jet např. až 3 série? Děkuji.

U tohoto článku se nachází celkem 19 komentářů. Část z nich byla skryta pro udržení větší přehlednosti obsahu stránky.
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...