Core trénink - posílení středu těla

3. leden 2017  0
Core trénink - posílení středu těla

Poměrná část sportovců věnuje značné úsilí k dosažení vypracovaného břicha a svůj trénink tomu uzpůsobují nebo se na tuto tělesnou partii primárně a neúměrně často zaměřují, avšak teprve trénink středu těla dává takovému přístupu opravdu smysl a mnohem více než estetickou hodnotu.

Svaly trupu v oblasti beder, břicha, pánevního dna a kyčlí jsou denně zapojovány při jakémkoli pohybu. Jejich cílené zesílení pak znatelně pozitivně ovlivňuje držení těla, stabilizuje trup a zpevňuje páteř v bederní oblasti, zlepšuje rovnováhu a pomáhá s kontrolovaným prováděním veškerých pohybových úkonů.

Na důležitost zapojovat cviky na posílení středu těla také poukazuje fakt, že tak posílíte hluboký svalový systém, čehož při klasickém silovém tréninku obvykle nedosáhnete. Preventivně pak díky tomu začnete předcházet možným bolestem zad a budete si moci dovolit do běžného tréninku zapojit také větší množství závaží a navýšit celkovou intenzitu o další stupeň.

Následující skladba základních cviků se zaměřuje na břišní svaly, vzpřimovače dolní části zad a šikmé svalstvo. Tréninkový plán zařaďte dvakrát týdně a vždy ho proložte alespoň jedním nebo dvěma dny volna.

Tréninkový plán

Plank s nohama na lavičce

Ve čtyřech po sobě jdoucích sériích se vždy snažte držet pozici planku alespoň 60 vteřin. Oproti klasickému cviku jsou nohy položeny výše oproti loktům paží. Chodidla se mohou opírat o lavici, židli nebo například o fitness míč. Plank sám o sobě nabízí mnoho variant provedení, proto je možné je pro zpestření tréninku střídat.

Hyperextenze

Cvičíme 3 až 4 navazující série po 15 opakování.

Úklony s jednoruční činkou

Cvičíme 3 až 4 navazující série po 15 opakování.

Sedy lehy

4 série základního cviku s volnými chodidly, počet opakování není není stanoven. Čím více, tím lépe.

Stříhání hohou

4 série bez stanoveného počtu opakování. Čím více, tím lépe.

Autor článku
Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Vejce míchaná
 • Kaiserka cereální
 • Rajčata

Dopolední svačina

 • Mléko kefírové
 • Grapefruit

Oběd

 • Kukuřičné chlebíčky
 • Sýr Gervais, 30 % t. v s.
 • Šunka drůbeží

Odpolední svačina

 • Musli tyčinka

Večeře

 • Maso hovězí, kýta
 • Jáhly
 • Brokolice

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

1. listopad 2019  3

Předkopávání je naopak jeden z těch nejmíň zdravých a vhodných cviků. Radši bež na legpress

25. říjen 2019  5

Koukám, že to jsou to rady velice zkušeného profesionála. Děkuji Vám taktéž za tyto rady....