Testosteron

28. březen 2012  2
Testosteron

Toto slovo určitě každému z vás něco říká. Jde o chemickou látku, která se vyskytuje v lidském organismu a je spojená s růstem svalové hmoty a s dalšími pochody.  Následujících pár řádků vám odkryje tajemství fungování testosteronu v těle.

Testosteron je pohlavní hormon, který je zodpovědný za maskulinní rysy (tzv. sekundární pohlavní znaky) u mužů. Testosteron urychluje a usnadňuje růst svalové hmoty a nejen to, vlivem testosteru dochází po tréninku k rychlé regeneraci organismu. Díky těmto vlastnostem se ve světě profesionálních sportovců (a sportovkyň) řadí mezi zakázané látky a jeho příjem je považován za nepovolený doping.

Hladina testosteronu závisí na pohlaví, věku, stravování a také na genetických dispozicích. Důležité není jen množství testosteronu v těle, obrovskou roli hraje i jeho aktivita.

Aktivita testosteronu je úměrná počtu míst (receptorů), kam se tento hormon může navázat. Navázáním na tyto receptory se testosteron dostává dovnitř svalových buněk a stimuluje jejich růst (tedy růst svalové hmoty). Počet receptorů pro testosteron stoupá s růstem svalové hmoty, s kondicí, dále například s obsahem vhodných proteinů ve stravě. Množství receptorů se snižuje s věkem, kvůli kouření, pití nadměrného množství alkoholů, a kvůli konzumaci nasycených tuků- Snížené množství receptorů z jakéhokoli důvodu znamená nižší aktivitu testosteronu- Tedy jeho menší vliv na organismus.

Existují nejrůznější potravní doplňky, které přirozenou cestou zvyšují produkci testosteronu ve varlatech a tím jeho hladinu v těle. Tyto suplementy zvyšují i aktivitu testosteronu: Zabraňují v navázání tohoto hormonu na jiná místa, než na speciální receptory pro něj určené. (Navázáním testosteronu jinam, než na speciální receptor, se testosteron deaktivuje a je k ničemu.)

Suplementy zvyšující hladinu testosteronu jsou například: Eurycoma longifolia, fosfatidylserin, extrakt z damiany, forskolin a jiné.

Hladinu testosteronu nepřímo zvyšují i některé aminokyseliny v běžné stravě.

Rozhodně se vyhněte lékům, které uměle zvyšují hladinu testosteronu. Tyto léky mohou mít vážné vedlejší účinky a jde o doping, jehož požití je ve světě profesionálního sportu tvrdě trestáno. Ale i předtím, než začnete užívat suplementy přírodního původu, se nejprve poraďte s odborníkem, opatrnosti není nikdy dost.

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

20. červenec 2012 12:54

Dobrý den, doporučujete Tribulus terrestris (Kotvičník zemní)? Respektive patří tento doplněk mezi "léky", které zvyšují uměle hladinu testosteronu? Děkuji za Váš čas.

5. srpen 2012 17:47

Jaky mate nazo na ten Tribulus...

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Vločky ovesné
 • Jogurt bílý, 3,5 % tuku
 • Jahody zahradní

Dopolední svačina

 • Semena lněná
 • Pomelo

Oběd

 • Kroupy ječné
 • Klíčky kukuřice
 • Maso hovězí, kýta
 • Okurka salátová

Odpolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Raciolky jogurtové

Večeře

 • Sýr ovčí
 • Knäckebrot žitný
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...