Káva – vytěžte z ní maximum

12. listopad 2012  0
Káva – vytěžte z ní maximum

Už jste přemýšleli nad teorií účinnosti kávy po ránu? Jistý vědecký výzkum tvrdí, že kafe, které si dopřejeme krátce po probuzení, nemá žádné stimulační účinky, a nedokáže nás tedy vhodně "nakopnout". Je tomu tak ale opravdu?

Subjektivní zkušenosti lidí, kteří si kávu v denní dobu dopřávají, se od výsledků již zmíněného výzkumu ale výrazně liší. Tvrdí, že káva je do strasti nového dne dokáže energií dostatečně pozitivně nabít. Pojďme se tedy do tohoto jablka sváru zakousnout a přibližme si, jaký užitek nám tato světově rozšířená pochutina přináší.

Kofein jako nepostradatelná složka

Kofein je jedním z nejrozšířenějších stimulantů vůbec. Jeho schopnosti netřeba stále dokola popisovat. Pomáhá nám ale zregenerovat i unavené svaly, takže je v hojné míře využíván profesionálními sportovci například v atletice, cyklistice, ale i v dalším odvětví. Pro ideální vstřebání kofeinu je lepší za den požít menší dávky kávy rozdělené do více šálků. Zároveň to ale nepřehánějme, jedná se totiž o návykovou látku ztrácející na účinnosti, pokud si jí budeme dopřávat hodně často. Sem tam tedy pár šálků vynechat nám neublíží – spíše naopak.

Obsah kofeinu na šálek (150 ml) v jednotlivých pochutinách

 • Káva pražená mletá - 85mg
 • Káva rozpustná - 60 mg
 • Káva rozpustná bez kofeinu - 3 mg
 • Čaj listový - 30 mg
 • Čaj ze sáčku - 20 mg
 • Coca Cola - 16 mg
 • Coca Cola bez kofeinu - 0 mg
 • Kofola - 15 mg
 • Horká čokoláda - 4mg

Pokud se bez kofeinu obejdu

I zde existuje alternativa. Běžně zakoupíte kávu, u které je kofeinová složka odstraněna (ne zcela, v sušině zůstává asi 0,1% kofeinu) buď organickými rozpouštědly nebo vodou a po té je běžným způsobem upražena a dále zpracována.

Existují dokonce kávovníky (například Coffea mauritiana) s produkcí zrn zcela bez kofeinu nebo s mizivou gramáži. V běžném životě se však s jejich zpracováním v komerční sféře spíše nesetkáme.

Je na vás káva krátká? Oslaďte si ji.

Káva, respektive kofein v ní obsažený a přidaný cukr jdou ruku v ruce za vyšší účinností. Hlavně ráno bychom proto neměli šetřit na kvalitní snídani složené především z dobře stravitelných sacharidů, dostatku proteinů a času na klidné vychutnání připraveného nápoje. Kdo ve spěchu pracovního života snídani schválně podceňuje, zadělává si pouze na zdravotní problémy a káva mu rozhodně nepomůže.

Káva jako přirozený antioxidant

Šálek kávy je až 5x silnější antioxidant než černý nebo zelený čaj. Obecně doporučujeme dva šálky kvalitní kávy denně, v tu chvíli má na tělo pozitivní účinky – například zpružní cévy. Ve větším množství je tomu už ale naopak.

Pozor na dehydrataci

Kofein obsažený v kávě nebo čajový tein působí dehydratačně, a proto tyto nápoje také nezapočítáváme do denního příjmu tekutin. Vždy bychom si k nim měli dopřát i sklenici minimálně stejného množství obyčejné vody, abychom vzniklý deficit dorovnali. Ráno dokonce více.

Na tuto skutečnost by neměli zapomínat hlavně senioři, kteří mají již od přírody sníženou schopnost potřebu tekutin pociťovat.

Téměř nulová nutriční hodnota

Káva samotná nemá téměř žádnou energetickou ani nutriční hodnotu, pokud si do ní nepřidáváme cukr, smetanu nebo mléko. V tomto ohledu jí tedy s klidem můžeme zařadit i do redukčního jídelníčku.

Rozdíl najdeme také ve kvalitě

Je libo instantní či turka? Každá má své pro i proti a různí se i kvalita nebo vyzrálost použitého zrna. Jako běžní konzumenti rozpoznáváme u kávy aroma, chuť a prospěšnost na těle a duši. Bohužel při nákupu již namleté kávy nemáme možnost posoudit jakost suroviny použité při výrobě. Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní kávu, neobejdete se bohužel bez nákupu celých zrn, které pak rozemelete těsně před samotnou přípravou. Na svojí oblíbenou kávičku si ale můžete skočit i do některé ověřené kavárny.

Víte jak vzniká instantní káva?

Rozpustná nebo-li instantní káva je pouze kávový extrakt. Vznikne tak, že se ve vodě uvaří (při teplotě do 180°C) silně pražená a nahrubo mletá káva, ta se pak usuší (sprejově nebo lyofilizací - zmražením) a následně balí do obalů, které nepropouští vodní páru (sklo, vícevrstvé fólie).

Pěstování kávy

Káva se pěstuje ve více jak 50 státech světa mezi obratníky raka a kozoroha. Mezi tři největší producenty řadíme Brazílii, Kolumbii a Indonésii. Odtud také odchází káva špičkové kvality z kávovníků Arabica nebo Robusta.

Rolls-Royce mezi kávami

Slyšeli jste již o cibetkové kávě? Cibetka je rozmlsaná kunovitá šelmička, která si ráda vychutnává opravdovou kvalitu. Pobíhá mezi kávovníky a požírá pouze nejkvalitnější zrnka kávy. Její trávicí trakt je však nedokáže plně strávit, a tak zrna ochudí o původní hořkost, z jejich slupky využije bílkovinnou složku a zbytek opět vyloučí. Původní zrnko kávy je tedy "přeměněno" na trus, který plantážníci nachází na zemi, odkud jej také sbírají. Ten je po té zdrojem pro nejkvalitnější a nejjemnější kávu s báječným aroma. Produkce takové kávy se však pohybuje pouze v desítkách žoků ročně a tomu také odpovídá její cena - nejde pod 1200 Kč za 100 gramů.

Najdeme mezi našimi čtenáři takové, co si už tento druh kávy vychutnali? Podělte se o zkušenosti...

Autor článku
Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...