Doplňky sportovní výživy - část první: Úvod do problematiky

19. listopad 2015  0
Doplňky sportovní výživy - část první: Úvod do problematiky

Vzhledem k tomu, že především mezi začátečníky a rekreačními sportovci koluje stále mnoho otázek ohledně doplňků sportovní výživy, rozhodli jsme se sepsat sérii článků, ve kterých shrneme vlastní zkušenosti právě ze zmíněné oblasti. Klademe si především za cíl navést laické zákazníky internetových i kamenných obchodů s fitness výživou na správnou cestu a ušetřit jim nemalé peníze, které do teď investovali spíše nevhodně, ovlivněni například skvěle promyšlenými marketingovými tahy výrobců nebo prodejců.

Přehnaná snaha odlišit vlastní těla od všech ostatních s vidinou dokonalých tvarů nám často zahaluje zdravý úsudek a psychologická manipulace pomocí fotografií svalnatých kulturistů na obalech produktů se nám snaží vědomě naznačit, že bez toho či onoho suplementu to prostě nejde a jedině s ním jsme schopni dosáhnout nejlepších výsledků.

Můžeme bohužel konstatovat, že nerozvážné užívání doplňků sportovní výživy je v současné době četnější chybou než nesprávná technika provádění cviků u silového tréninku. Obojí má však za následek pomalé dosahování vytoužených sportovních cílů, který pak jde ruku v ruce se ztrátou motivace a odlehčováním peněženek.

Pokud chceme z doplňků sportovní výživy vytěžit opravdové maximum, je důležité chápat základní principy stravování přizpůsobené k životnímu režimu, mít povědomí o funkcích jednotlivých makronutrientů v organismu a dokázat rozpoznávat vlastní tělesné potřeby. V porovnání se zmíněnými body patří totiž užitek ze samotných suplementů až na poslední místo.

V následujících článcích této série se budeme věnovat situacím, kdy je vhodné doplňky do jídelníčku zařadit, které z nich jsou pro nás opravdu přínosné a celkově se zaměříme na dotazy, které již možná byly několikrát zodpovězeny, ale zjevně ne zcela dostatečně.

Pokud vás tato problematika také zajímá, zůstaňte naladěni.

Autor článku
Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Jáhlové vločky instantní
 • Chia semínka
 • Mléko kozí

Dopolední svačina

 • Banány
 • Arašídy

Oběd

 • Sýr Mozzarella, 16 % t. v s.
 • Chléb grahamový
 • Rajčata

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Maso vepřové, kýta bez kosti, libová, syrová
 • Rýže neloupaná (natural)
 • Žampiony

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

27. únor 2020  0

Zdravím, začal jsem s posilováním břicha, ale všímám si, že potřebuju to utáhnout spíš "z...

27. leden 2020  0

Dobrý mám dotaz, chtěla bych se zvýsit ohebnost(pružnost)svého tělo.Nevím si rady které cviky jsou vhodné...