Pro svalový růst a celkově kvalitnější život je třeba přiměřeně dlouhý spánek (u dospělého jedince zhruba 7,5 hodin). Problémy s nespavostí potkají jednou za čas většinu z nás. Sotva ulehnete, hlavou se vám začnou honit všelijaké myšlenky, spíte lehce a často se budíte, ráno vstáváte nevyspalí a rozlámaní? Noční bdění a neklid vznikají v důsledku nedostatku relaxace a odreagování přes den, každodenní problémy a stres dokážou spánek pořádně znepříjemnit. Příčinou však mohou být i některé závažnější zdravotní komplikace.
Kombinace kozlíku lékařského a zyzyphus jujube způsobí ospalost, a dokonce přivolá i hezké sny, tím zvýší kvalitu spánku.
Kozlík lékařský je rostlina pocházející z Evropy a z Asie. Kořen obsahuje látky, které podporují spánek, mezi nejdůležitější z těchto látek se řadí isovaltrat. Tato látka se váže na stejné receptory jako kofein, který tělo povzbuzuje, ale má opačný účinek.
Cicimek datlový (zyzyphus jujube) se využívá v tradiční čínské medicíně. Účinné látky se vyskytují v jedlé tvrdé pecce, která je semenem tohoto plodu. Tyto látky mají uklidňující účinky.
Kombinace účinných látek z obou rostlin napomáhá snadnějšímu usnutí a zvyšuje kvalitu spánku, tím i zotavení svalů.
Jezte 200- 400 mg účinné látky z kozlíku lékařského a 400- 800 mg extraktu z cicimku datlového na lačný žaludek asi hodinu před spaním.
Dále Pijte čaje z následujících bylin:
Locika jedovatá: Do 30. let minulého století byla sušina z této rostliny využívaná jako opium, tedy silné a návykové sedativum. Ze sušené lociky si připravte čaj a pijte ho hodinu před spaním.
Mučenka: Jedná se o rostlinu se silně uklidňujícími účinky, odplavuje stres, a tím vytváří dobré podmínky pro zdravý spánek. Mučenku užívejte v nálevu nebo si večer před spaním nakapejte 20 kapek tinktury do vody a vypijte ji. Tato bylina není vhodná pro těhotné ženy!
Lipový květ: Jedná se o lék na nervozitu a rozrušenost. Uklidňuje a zmírňuje stres, večer pomáhá ke snadnějšímu usnutí.
Chmel: Chmel je v potravinářském průmyslu znám jako rostlina, která dodává hořkou chuť jednomu z nejoblíbenějších nápojů lidstva- Pivu. Chmel podporuje trávení, výpary jeho olejů mají sedativní účinky a uspávají. Z chmele si také můžete před spaním uvařit čaj, ale kvůli jeho hořké chuti je na místě oslazení, například medem.
Sluncovka kalifornská: Jedná se o rostlinu původem z Ameriky, ale dá se snadno pěstovat i v Evropě. Na konci kvetoucího období rostlinu utrhněte a celou ji usušte. Usušené listy, stonky i květy rozdrťte a uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách.
Dávejte si do čaje jednu až dvě lžičky rostlin na šálek. Výše uvedené byliny můžete kombinovat s bukvicí lékařskou nebo s levandulí. Druhy čajů střídejte, neustále užívání jedné byliny snižuje její účinnost.