Venkovní cvičení v zimním období

11. prosinec 2012  0
Venkovní cvičení v zimním období

Mrazivé zimní počasí může mít velký dopad na vaše pravidelné cvičení. Dokonce i nejvíce aktivní lidé začnou pociťovat pokles motivační úrovně. Tudíž se vám v  tomto článku pokusíme poradit, jak se na zimní měsíce připravit. Pohyb je součástí zdravého životního stylu, proto se chceme ujistit, že zůstanete motivovaní a budete cvičit za každého počasí.

Vrstvy

Během zimního období, ať už se rozhodnete pro běhání nebo pro běžné cvičení, je důležité oblékat se ve vrstvách. Je to velmi podstatný tip, který vám umožní sundat si kus oblečení, až se vaše tělo začne zahřívat. Častou chybou, kterou lidé provádí při cvičení je to, že se přehnaně obléknou v obavách z nachlazení. Nicméně, během cvičení je přirozené, že si tělo vytváří teplo, které roste a důsledkem bývá to, že cítíte větší teplo, než ve skutečnosti je. Proto až by tohle nastalo a začala by se zvyšovat teplota vašeho těla, měli byste na sobě až zbytečně mnoho teplého oblečení.

Ujistěte se, že první vrstva oblečení je vyrobena ze syntetického materiálu, který pomáhá odvádět pot pryč z těla. Na vrch si oblékněte něco z teplejšího materiálu, jako je vlna nebo fleece. Poslední vrstvou by mělo být něco vodotěsného jako je bunda nebo vesta.

Nepřestávejte a buďte aktivní

Pokud cvičíte v zimním období, je důležité vyhnout se intervalovým tréninkům nebo s nimi skončit a začít s aktivitou, u které je co nejméně možné onemocnět nebo prochladnout. Je to z toho důvodu, že tato cvičení pomáhají vylučovat pot a při pravidelných pauzách vaše tělo začne chladnout.

Chraňte své uši, krk, ruce a nohy

Během cvičení v mrazivém počasí je důležité nezapomenout na čtyři hlavní části vašeho těla, které jsou více náchylné k prochladnutí nebo k chřipce. Mezi ně patří uši, ruce, nohy a krk.  K ochraně vašich rukou noste rukavice.  Za účelem vyvarovat se vzniku omrzlin překryjte uši vlněnou čepicí a krk omotejte teplou vlněnou šálou. Boty si kupte o velikost větší, než běžně nosíte, pro možnost nošení silnějších a teplejších ponožek. Ponožky můžete nosit ve dvou vrstvách, nejprve jedny odolné vůči potu a na ně si oblékněte vlněné.

Zvláštní okolnosti

Ne každý může reagovat na chladné počasí stejně. Mnoho lidí může mít kvůli zvláštním okolnostem odlišné reakce na různé počasí. Poraďte se s lékařem a pohovořte si o opatření, které by pro vás mohlo být přijatelné při cvičení v zimě, pokud ovšem nějaké existuje. Nemoci jako je astma, Raynaudova nemoc a problémy se srdcem, vyžadují odbornou konzultaci.

Dávejte pozor na povětrnostní podmínky

Zima s sebou přináší mnoho neočekávaných a nepředvídatelných povětrnostních podmínek, které mohou být velmi nebezpečné. V důsledku toho by vaše bezpečnost měla být prioritou, proto se nejprve podívejte z okna, než půjdete cvičit. Dešťové srážky a silné větry jsou okolnosti, kterým byste se měli vyhnout.

Vybavte se

Pokud cvičíte v zimním období, vyberte si vhodné vybavení. Mlha a sníh se mohou podílet na špatné viditelnosti a kluzký sníh přispívá k pádu nebo uklouznutí. Proto se ujistěte, že máte boty, které dobře přilnou k zemi a nezapomeňte ani na dobře viditelný oděv.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Mléčná rýže natural
 • Ořechy vlašské
 • Chia semínka

Dopolední svačina

 • Jablka
 • Jogurtový nápoj neochucený

Oběd

 • Tofu
 • Trhanka žitná
 • Rukola

Odpolední svačina

 • Raciolky mléčnokakaové
 • Mléko acidofilní, min. 3 % tuku

Večeře

 • Knäckebrot žitný
 • Tvaroh nízkotučný (jemný)
 • Šunka vepřová dušená výběrová

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

27. leden 2020  0

Dobrý mám dotaz, chtěla bych se zvýsit ohebnost(pružnost)svého tělo.Nevím si rady které cviky jsou vhodné...

1. listopad 2019  3

Předkopávání je naopak jeden z těch nejmíň zdravých a vhodných cviků. Radši bež na legpress