Prožijte vánoční svátky bez stresu

15. prosinec 2012  0
Prožijte vánoční svátky bez stresu

Máte stejné plány jako každý rok, jak trávit vánoční svátky? Navštívíte mnoho večírků, uspořádáte posezení s kolegy, přáteli, rodinou a budete s nimi sdílet slavnostní chvíle? Ale místo nejšťastnějších okamžiků v roce se tento čas může zdát jako příprava na maraton.

Hektické plánování spojené s nekonečnou řadou pochoutek, nespočtem hodin strávených nakupováním a dalšími stresovými faktory, které přicházejí spolu se svátky, vás mohou vyřadit z běžného tempa. Zde je několik rad, které vám pomohou snížit stres, zvýšit potěšení, udržet štíhlý pas a také šetřit peněženku.

Naplánujte si jídelníček

Jestliže vaříte pro svou rodinu nebo pro hosty, budete během svátků pravděpodobně připravovat spoustu druhů jídla. Vyhněte se stresu a naplánujte si vaření dopředu nejen během zvláštních událostí, ale také pro každodenní vaření. Vybavte si ledničku čerstvým ovocem a zeleninou. Udělejte si čas, omyjte a nakrájejte zeleninu na malé kousky. Zmrazte si kousky libových bílkovin, jako jsou kuře, krocan nebo ryba. Naplňte své police celozrnnými vlasovými nudlemi (vaří se pouhé 2 minuty), syrovými ořechy, fazolemi, čočkou, quinoa (plodina s vysokou nutriční hodnotou), sezamem, arašídovým máslem, čaji a tmavou čokoládou.

Ačkoli vám plánování jídelníčku zabere nějaký čas, vyplatí se to. Vyhnete se tak starostem s vařením po dlouhou dobu. Poté budete schopni připravit zdravá jídla během několika minut a bez stresu.

Hýbejte se

Výzkum ukazuje, že mnoho dospělých přibralo během svátků tři až sedm kilogramů, proto o sebe pečujte a zůstaňte aktivní. Vytvořte si svůj domácí cvičební plán po dobu, během které nemůžete chodit do posilovny. Můžete střídat kardio cvičení (skákání, běhání do schodů a ze schodů) s posilovacími cviky jako jsou dřepy, výpady, kliky a sedy- lehy.

Přivstaňte si kdykoli to jen bude možné a vmáčkněte do svého nabitého programu delší procházku, běh, či jiné aktivity. A proč nepovzbudit i své hosty nebo rodinu v organizaci nějaké zábavy namísto válení se na gauči? Vraťte se do dětských let a užijte si sněhové zimní radovánky. Lpění na vašem cvičebním plánu vám pomůže lépe se vyrovnat se stresem a nátlakem, kterým musíte často v tuto roční dobu čelit.

Dejte limit svému pokušení

Během svátků budete pravděpodobně zahlceni výbornými jídly na každém setkání. Nebojujte s tím, dopřejte si však jen malé množství! Zaměřte se více na společnost kolem vás, využijte čas na pobavení se s blízkými, místo vysedávání u občerstvení.

Oslavujte v mezích vašeho rozpočtu

Svátky mohou být drahé, ale lze je však příjemně prožít, aniž byste museli vyloupit banku. Vytvořte si plán výdajů, vyhněte se nutkání nakupovat zbytečnosti, nechte své kreditní karty doma a mějte pod kontrolou své výdaje.

Nakupování přes internet vám také může pomoci při udržení limitu, protože snižuje pokušení kupovat nepotřebné věci. Jestliže chcete vyzdobit váš dům světelnými řetězy, zvolte LED světélka, která šetří peníze i energii.

Pomozte ostatním

Vyhrňte si rukávy a obdarujte společnost. Mnohdy nejlepší dárek, který můžete dát ostatním, je pomoc. Dobrovolnictví v tomto ročním období může přinést spoustu radosti a pohodlí těm, kteří to nejvíce potřebují. Jestliže budete dobrovolníkem v místní potravinové kuchyni nebo pracovat na zajištění potravinových darů pro potravinové banky, budete poskytovat jídlo hladovým jedincům a rodinám, kteří vám za to budou nesmírně vděční.

Můžete také pomoci pečovat o životní prostředí snížením odpadu, recyklací a opětovným používáním věcí, jak je jen nejvíce možné. Uvažujte o nákupu pohlednic, které jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu, anebo jednoduše pošlete přání e-mailem.

Nezapomeňte, svátky mají být časem užívání pohody se svými přáteli a rodinou. Uvolněte se, ocení to všichni kolem vás a oslavte tyto kouzelné dny s láskou a smíchem.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...