Umění pohybu – část první: úvod

7. únor 2016  4
Umění pohybu – část první: úvod

Lidské tělo nemá a nikdy nebude mít definované limity. Jsme zkrátka unikátní stvoření a je obrovská škoda neobjevit potenciál, který se v nás skrývá.

Vždy jsme se uměli přizpůsobit, naše tělo nám to umožňuje, bylo k tomu stvořeno a právě proto jsme přežili. Pohyb je život. Pohyb nás definuje a zároveň odlišuje a pohyb nás také v poslední řadě osvobozuje.

Krok za krokem s námi k dosažení cílu

Hned z úvodu doporučujeme shlédnout následující video. Nejlépe totiž demonstruje schopnosti, které v sobě naleznete, pokud vytrváte a budete věnovat dostatečné úsilí zveřejněným postupům a tréninkovým plánům, jaké v dalších článcích přinese tento seriál o umění pohybu.

Čtenáře povedeme ke specifickým cvikům, které je nebudou svazovat a především nudit. Váhy do tréninku přitom nebudeme téměř vůbec zapojovat. Mluvíme tedy o kalistenice – cvičení s vlastní vahou.

V první fázi se nenechte odradit pomalým progresem. Dokud vaše tělo nebude připraveno, jednoduše vás nepustí dále. Díky tomu se téměř eliminuje možnost zranění zapříčiněného jinak urputným tréninkem do selhání. Mnohdy se při běžném posilování izolují jednotlivé svaly - sedneme si, zapřeme se a účelně zamezujeme zapojení ostatních svalů. Úkol je jasný, maximálně zatížit sval pro jeho maximální růst. To však není náš cíl. Pokud má člověk efektivně reagovat jak při sportu tak i v každodenních situacích, potřebuje, aby jednotlivé svaly, šlachy, klouby a především mysl spolupracovali.

Každý sval v těle má svůj význam a měl by se cvičit nikoli izolovaně, ale komplexně. Čím více prvků do pohybu zařadíte, tím bude výsledek lepší. Svaly budou mít odlišnou stavbu a definici, než při klasickém bodybuildingu.  Budou zařazeny cviky, při kterých se svalstvo procvičí při maximálním možném natažení a bude nuceno staticky setrvat s této obtížné poloze. Každá překážka bude podnět k dalšímu vývoji.

Nebudeme se zaměřovat pouze na budování svalstva, budeme budovat koordinaci pohybu, sílu, výbušnost a flexibilitu. Rozvoj svalstva bude pouze vedlejší efekt toho, že jsme se dostali o úroveň výše a že poskytujeme tělu podněty k vývoji. Každý nový zvládnutý prvek se projeví na změně postavy. Tělo pozná, že je nuceno zvládat neobvyklé situace, při kterých je omezeno mrtvou vahou – tukem a začne se adaptovat. Výsledek bude prostý, nárůst svalové hmoty a úbytek tuků. Totéž bude platit i o stravě. Nebudeme držet dietu a omezovat se pouze na kuřecí maso a rýži, abychom se vyrýsovali. Budeme jíst tak, ať máme sílu jednotlivé prvky zvládnout a kýžené „vysekání“ bude tedy opět pouze vedlejší efekt. Sami poznáte, že pokud nebudete jíst potraviny s vysokou nutriční hodnotou, nebudete schopní zvládnout náročné prvky, které jste například minulý týden pokořili.  Co se týká potravinových doplňků, bohatě postačí protein, káva a zelený čaj.

V tréninkových plánech budou obsaženy především prvky ze sportovní gymnastiky, capoeiry, jógy a power moves z break dancingu.  Každý si v jednotlivých postupech a cvicích najde to, co ho baví a bude k tréninku přistupovat individuálně. Zalíbení v tomto způsobu cvičení najdou i například fanoušci street workoutu a nebo parkouru. Oba sporty staví na pevných gymnastických základech. Zaměříme-li se na jednotlivé cviky, bude důležité zvládnout náročný stoj o rukou a L-sit. Tyto náročné prvky předejde série průpravných cvičení pro dosažení vyšší úrovně. Jakmile pokoříte první limit, otevře se vám moře nepřeberných kombinací a možností. Můžeme například zmínit prvky, jako jsou stojka na jedné ruce, break dancová a gymnastická kola, statické náročné polohy z power jógy, plache, váhy na hrazdě, japonská stojka a v poslední řadě také propojení akrobatických prvků se silovými prvky.

Umění pohybu – část druhá: první trénink seriálu se již můžete těšit na první tréninkový plán, který prověří vaši sílu, flexibilitu a koordinaci.

Autor článku
Autor tohoto článku

Jakub se zaměřuje především na komplexní posilování s vlastní vahou a pohyb obecně. Čerpá ze svých dlouholetých zkušeností ze sportovní gymnastiky, kterou aktivně vykonával. Ve svých článcích se zaměřuje na techniky, které zlepšují sílu, koordinaci a flexibilitu.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

15. únor 2016 20:52

Umění pohybu - Super článek. Dlouhou dobu sleduji Vaše stránky, ale opravdu se těší na tento "seriál" jak často budete vydávat pokračování ? :-) Díky za odpověď a fakt super..jen pokračujte dál. Michal

16. únor 2016 15:17

Druhý článek ze série je už v redakci a prochází drobnou korekcí, takže co nevidět bude vypuštěn do světa. Další díly budou vycházet víceméně náhodně (jednou týdně, nejdéle jednou za 14 dní) než podle přesně definovaného harmonogramu. Jakub zvoleným tématem každopádně nastavuje laťku hodně vysoko všem dosavadním článkům, které na magazínu jsou. ;)

3. březen 2016 10:54

Vynikající články. Jak část první, tak i druhá. Už se těším na část třetí. Panu Jakubovi přeji hodně motivace. Zatím ale super.

U tohoto článku se nachází celkem 4 komentářů. Část z nich byla skryta pro udržení větší přehlednosti obsahu stránky.
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...