Svaly nerostou a tuk neodchází?

17. leden 2011  2
Svaly nerostou a tuk neodchází?

Nezoufejte, mnohdy stačí jen malá změna a máte vyhráno!

To, že se vývoj svalové hmoty zastaví na mrtvém bodě, nemusí nutně znamenat, že máte špatný tréninkový plán. Tělo jen občas potřebuje změnu.

U anaerobních aktivit (tedy při cvičení) je vhodné měnit tréninky. Jednou za čas změňte cviky, či jejich pořadí. Zkuste nastavit jiný počet sérií či opakování v sériích. Nové vědecké studie prokázaly, že stejně důležitým faktorem je i rychlost cviku, kterou je třeba obměňovat.

Při pomalých opakováních se v těle zvyšuje množství růstového hormonu, objem svalů se tedy zvětšuje. Rychlé a výbušné provedení cviku naopak pomáhá rozvíjet sílu a pálit tělesný tuk.

Také u aerobních aktivit platí podobná pravidla. I když se zaměřujete například jen na vytrvalost, zkuste jednou za čas změnu. Jeden týden z pěti zkraťte délku tréninků, ale zvyšte rychlost běhu, popřípadě Běh do schodů

Jestliže vám nejdou shodit přebytečná kila, či nabrat svaly i přes kvalitní tréninky, je chyba jinde. Většina lidí se stravuje nevhodně, což má za následek pomalý metabolismus. Metabolismus zahrnuje všechny fyziologické pochody v našem těle, takže i odbourávání tuků a růst svalů.

Zkuste změnit stravovací návyky, mnohdy stačí jen málo. Zde například naleznete spoustu potřebných rad: Stravování .

A nyní pár zajímavých tipů pro zlepšení svalového růstu: Mnoho lidí zanedbává posilování nohou, což je chyba. Výzkumy prokázaly vliv obvodu stehna na obvod bicepsu, takto se navzájem ovlivňuje více svalových skupin. Co to znamená? I když vám záleží jen na síle vašich paží, cvičte také nohy!

A jděte si občas zaběhat do parku (stačí i jiná aerobní aktivita). Ne proto, aby zesílily nohy, ale kvůli zlepšení oběhového systému. Aerobní aktivity podporují činnost srdce a díky nim se v těle vytváří mnoho nových vlásečnic. Zjednodušeně řečeno, živiny mají k dispozici více cest, kudy se mohou dostat ke svalovým buňkám. Svaly tedy porostou rychleji.

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

5. srpen 2012 17:37

Me nerostou at delam co delam...Napada vas kde by mohla bejt chyba?

24. červen 2014 12:02

Ahoj, cvičím 6x týdně 10 kol, dělám sklapovačky (3 druhy) a posiluju ruce, každou neděli běhám, je to dobrý trénink ? Změny cítím schodil jsem už 4.5 kila asi tak za 14 dní ;)

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...