Prohlížíte si partnerský článek publikovaný pro finanční podporu rozvoje magazínu. Přesto obsahuje hodnotné a relevantní informace, pod které se sami podepisujeme.

Strava nebo cvičení? Co je stěžejním bodem při rýsování postavy?

29. září 2014  11
Strava nebo cvičení? Co je stěžejním bodem při rýsování postavy?

Je skvělé, že čím více naše lidstvo dospívá, tím více se do kurzu dostává zdravý životní styl. Někdo zdravé stravování a dostatek pohybu bere pouze jako koníček, jiní ho však chápou jako své životní poslání. Velmi oblíbeným se také stává trend vyrýsované postavy, důkazem toho mohou být například nejrůznější fitness a kulturistické soutěže.

Zdravé či nikoli?

Než se začneme správným rýsováním postavy zabývat o něco hlouběji, měli bychom si uvědomit, že tento životní styl není tak zdravý a ideální, jak bychom se mohli doposud domnívat. K tomu abychom dosáhli krásně vyrýsované postavy, totiž budeme muset pozměnit svůj jídelníček na poněkud nepřirozené hodnoty.

Rýsování jako takové totiž v postatě nemá co dělat s celkovou svalovou schopností, stejně tak jako s kondicí.

Samozřejmě, že k tomu abychom mohli začít rýsovat svalstvo, potřebujeme nějaký základ, proto je zvýšené množství svalové hmoty v těle pro začátek velmi důležité.

Rozlučte se s tukovými polštáři

Abychom si vyrýsovali postavu, musíme se nejdříve zbavit podkožního tuku a jeho množství snížit na co nejmenší hodnotu.

Pokud to přeženeme, může být takový stav velmi nebezpečný. K docílení úbytku tukové tkáně se všeobecně doporučuje omezení příjmu sacharidů a příliš tučných jídel, naopak s bílkovinami by se šetřit nemělo.

Jestliže však budeme dlouhodobě přijímat živiny v přílišném nepoměru, můžeme si tak zadělat na pořádné zdravotní komplikace.

Lidé, kteří se kulturistikou živí, často drží nesmyslné diety. Měli bychom si však všimnout toho, že je pokud možno nedrží na dlouho.

Často si rýsovací dietu naordinují pár týdnů před závody, jelikož i oni moc dobře vědí, že takovouto dietou si dlouhodobě mohou i ublížit.

Do drastických rýsovacích diet se tak rozhodně nepouštějte před konzultací s odborníkem a nejlépe ani před důkladným lékařským vyšetřením.

Strava versus trénink

Proč je však správná dieta při rýsování důležitá? Pokud se nebudete stravovat správně, tak Vám i sebelepší a sebeintenzivnější trénink výsledky nepřinese.

Trik je v tom, že na nějakou dobu pozměníte rozložení živin ve vašem jídelníčku, abyste snížili množství svého podkožního tuku na minimum a svaly byly pod kůží jednoduše více vidět.

Normální, fyziologický příjem bílkovin při nerýsovací dietě by měl činit přibližně 0,8 – 1 gram bílkovin na 1 kilogram tělesné váhy, kdežto při rýsování postavy je vhodné zařadit cca 1,8 – 2,5 g bílkovin na kilogram člověka za den.

Bílkoviny jsou pro náš organismus nezbytné a plní v našem těle velmi důležité funkce.

Bílkoviny jsou nenahraditelné

Bílkoviny můžeme najít jako stavební složku všech buněk a tkání, zejména svalů, poté zajišťují obranné a ochranné funkce, transportníi řídící funkce a některé regulační procesy.

Zkrátka a dobře: Nejkvalitnější zdroje bílkovin, ale věřte, že ani s jejich množstvím by se to nemělo přehánět. Nadměrná konzumace bílkovin může způsobit jejich uhnívání, jelikož je váš trávicí systém nedokáže zpracovat a to vede k nejrůznějším zdravotním rizikům.

Stejně tak jako zvýšený příjem proteinů, se při rýsovací dietě doporučuje snížit množství přijatých sacharidů, zejména těch špatných, které se nachází ve sladkostech, bílém pečivu, těstovinách apod.

Nezapomínejte na sacharidy!

Sacharidy však v žádném případě nesmíte vyloučit ze stravy úplně. Jsou totiž rovněž zodpovědné za kvalitní chod celého organismu a navíc velmi důležitým zdrojem energie, nejenom pro mozek.

Také pro správné zpracování a uložení aminokyselin z bílkovin do svalů je zapotřebí vyvážený příjem sacharidů. Při nedostatečném příjmu kvalitních sacharidů začne vaše tělo rozkládat bílkoviny, jejichž katabolismus může být v některých případech pro organismus velmi nežádoucí.

Tuky jdou ruku v ruce s vitamíny

Pozor bychom si měli dávat i na příjem tuků, jejichž množství se při rýsovací dietě rovněž doporučuje snižovat. Neměli bychom však dlouhodobě přijímat méně než 20g tuků denně, vystavujeme se tak nebezpečí nedostatku vitaminů rozpustných v tucích, kam patří zejména vitamín A, D, E a K.

Daleko lepší je hlídat si správný poměr nasycených, mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin vyskytujících se právě v tucích.

Při rýsování postavy se tedy kromě intenzivního tréninku zaměřte také na stravu, která je pro dosažení správných výsledků stěžejním bodem.

Vynechejte špatné cukry a zaměřte se na celozrnné výrobky a zeleninu, vhodným zdrojem kvalitních tuků budou ryby, ořechy a luštěniny.

Pro doplnění nízkotučných bílkovin volte libové hovězí, krůtí, kuřecí maso a ryby, dále se nevyhýbejte bílým jogurtům, tvarohu a vaječným bílkům. Příjem bílkovin můžete zvýšit i díky proteinovým doplňkům, například si ke svačině udělejte kvalitní koktejl.

Nakonec také nezapomínejte na dostatečnou regeneraci a kvalitní spánek, který je v procesu budování svalů rovněž velmi podstatný.

Velice konkrétní tipy na rýsování postavy najdete na adrese: http://www.spravnehubnuti.cz/rubrika/clanky/.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

26. listopad 2014 00:15

Dobry den, Merim 168 cm, vazim 49kg a je my 21 let. Chtěl bych pribrat a nabrat vetsi svalovou hmotu abych vypadal vysi a mohutnejsi. Mam ale velké problémy pribrat i pres to ze jim hodně ,není na pribytek na váze nejaky lek?(nemyslim na chuť k jídlu,to je k ničemu). Co mam dělat abych si zplnil yen,dekuji za každou užitečnou radu!;!

15. leden 2015 19:04

Zdravím mám stejný problém. Jelikož měřím 171 cm a vážím 55 kg pomáhá mi pohyb. Jezdím z dětmi na tábor a čím více se hýbu tím více jím a přibírám( pro mě) velkým tempem( 14dní a 2-3kila). Jakmile přijedu domů sednu si jde to ihned dolů, protože se hýbu méně a jím jen tolik kolik potřebuji. Přes Vánoce nepřiberu nic,protože sedím a i když nadmíru jím nic nepřiberu.

15. červen 2015 20:59

Co napisu, neni rada, ale spise zkusenost podobneho strizlika. V 21 letech jsem pri 171 cm vazil necelych 60, at jsem jed, co jsem jed. Dnes je mi 33, naorst mi pupek a vazim 78, jim tretinu toho, co pred tim, a jeste si dost vybiram, co jim. Metabolizmus se v prubehu let meni, a jednou budete mozna i radi vzpominat na doby, kdy jste se ladovali vsim moznym a bez starosti.

U tohoto článku se nachází celkem 11 komentářů. Část z nich byla skryta pro udržení větší přehlednosti obsahu stránky.
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...