Skupinové lekce - část třetí: personální stránka aneb instruktor a klienti

24. srpen 2018  0
Skupinové lekce - část třetí: personální stránka aneb instruktor a klienti

Máme za sebou již dva články o skupinových lekcích. V těch jsme si představili základní informace, probrali výhody a nevýhody takového cvičení, a rozdělili jsme si lekce do skupin. Dnes se podíváme na jednu z jejich nejdůležitějších stránek. Ne nadarmo se říká, že nezáleží na tom, co děláme, ale s kým to děláme. Podíváme se dnes na problematiku týkající se instruktorů a práce v kolektivu dalších osob.

Osobnost instruktora

Instruktor je jedna z nejdůležitějších složek cvičení. Je to právě on, kdo vás vede, připravuje vám tréninkový plán a dbá na to, aby pro vás cvičení mělo přínos. Dobrý lektor by měl mít několik vlastností. Na první pohled by měl působit příjemně, pozitivně a otevřeně. Správný instruktor ke každému jedinci přistupuje jako k osobnosti, která si zaslouží zájem a respekt. Nedělá mezi klienty rozdíly a ke všem přistupuje rovnocenně a tak, jak si zaslouží. Nepoznáte, že má nějaké vlastní problémy či starosti, zkrátka je tu na lekci, kterou jste si zaplatili, pro vás, připraven se vám na 100 % věnovat.

Kompetence instruktora

Kompetence jsou souhrn vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj každého člena společnosti. Instruktor by měl disponovat například kompetencí komunikativní, sociální a personální, občanskou a pracovní. Je zodpovědný za to, aby na plánované lekci byl vždy přítomen včas a po celou dobu, abyste se cítili dobře, byla pro vás přínosná a bezpečná. Má ve své moci (a popisu práce) vás vést, kontrolovat, opravovat a radit vám. Stejně tak ale může vaše počínání pozastavit, bude – li mu připadat, že je pro vás daný cvik nebezpečný. V takovém případě ale musí navrhnout vhodnou alternativu.

Instruktor je tu pro vás, ne kvůli sobě

Mějte na paměti, že instruktor je za lekci placen, je to jeho práce, a měl by k tomu také tak přistupovat. Některé skupinové lekce (především aerobik, K2hiking a jim podobné) vyžadují, aby instruktor také cvičil a udával kroky nebo rytmus. Pokud se ovšem jedná o posilovací lekci, instruktor vám cvik musí ukázat, vysvětlit, chodit mezi vámi a opravovat chyby. Neexistuje, aby lektor odcvičil celou lekci s vámi a bral ji jako svůj vlastní trénink. Jako příklad uvedu technicky velmi náročný cvik podpor na předloktí (známý pod názvem prkno či plank). Jestliže klienti provádí tento cvik, mají prohnutá záda, nedrží tělo ve správné pozici a ubližují si tím, zatímco instruktor cvičí tentýž cvik sám a na nikoho se ani nepodívá, pak k takovému člověku už nikdy znovu nechoďte.

Ostatní klienti – spolunávštěvníci lekce

Dalšími lidmi, které na lekci určitě potkáte, budou klienti, kteří si přišli také zacvičit. I když jste na lekci sami pro sebe, ať chcete nebo ne, dojte k určité interakci mezi vámi a ostatními klienty. Je důležité být na to připraven. Pokud jste extrovert, nebude pro vás jistě práce v neznámém kolektivu problémem. Introvertní povahy by se však měly zamyslet, jestli pro ně nebude přítomnost ostatních spíše utrpení. Určitě lze tento problém postupně překonávat, myšlenky na to, že se necítíte dobře, by však neměly přesahovat soustředění se na cvičení.

Motivace, sounáležitost, podpora

Všechny tyto a mnohé další aspekty můžete najít ve skupině pozitivně naladěných lidí. Víte, že v tom nejste sami, navzájem se můžete podpořit, často se stává, že zkušenější klient poradí nováčkovi, všimne – li si výrazné chyby. Pokud už na lekce chodíte pravidelně a utvoří se skupina stejně smýšlejících lidí, pak se dokonce můžete na lekci těšit třeba právě díky sociální stránce. Přirozená soutěživost vás může vyburcovat k lepšímu výkonu.

Ego není přítel

Navážu na poslední větu předchozího odstavce. Velmi důležité je tam slovo přirozená. Člověk je bohužel od přírody egoistický typ, a zde je potřeba udržet tuto vlastnost v určitých mezích. Je sice fajn, že vás spolucvičenci motivují k lepšímu výkonu, může to ovšem sklouznout až k nepříjemnému poměřování sebe a ostatních. Aneta je pak schopna jít přes mrtvoly, jen aby udělala více angličáků nebo zvedla těžší činku než Katka vedle ní. To už velice lehce sklouzne k technicky nekorektnímu provádění cviků a dohnání těla za hranice jeho možností. Zde už to nemá se zdravým cvičením nic společného.

Na lekci jsme sami za sebe

A to si vryjte do paměti! Pravý důvod, proč jste se na lekci přihlásili, pravděpodobně nespočíval v tom ukázat, že jste nejlepší. Spíše jste chtěli udělat něco pro své tělo a zdraví. Když se potkáte před lekcí se známými klienty, pozdravte se, popovídejte si, při cvičení se ale soustřeďte sami na sebe. S nikým se nepoměřujte, nesnažte se ostatní porazit. Ego v tomto případě nechte doma a po celou dobu cvičení myslete na vaše tělo.

Něco na závěr

Na výběr vhodného instruktora máte stejné právo jako na výběr lekce. Dbejte především na to, aby vám seděla jeho osobnost. Pokud jste laik, těžko ze začátku odhadnete jeho odborné znalosti. Může vám ovšem pomoci to, že dobrý lektor je schopen přizpůsobit intenzitu lekce jak začátečníkům, tak pokročilým. Bonusem také může být to, že pokud se lektor vyzná a všimne si, že máte nějaký problém, po lekci k vám dojde a informuje vás, na čem je potřeba pracovat. Doporučí, jak daný problém zlepšit. Třeba ukáže cviky na doma, když pro ně na lekci není místo. Také by měl odpovědět, když se ho na něco zeptáte. Ani instruktor ovšem není stroj a nemusí vědět vše. Správný instruktor by si ovšem nikdy neměl nic vymýšlet, když neví. Naopak, pokud přislíbí, že vám informaci do příště zjistí, pak je vše v pořádku.

A ještě jedno důležité pravidlo na závěr. Ke všem lidem se chovejte tak, jak byste si přáli, aby oni se chovali k vám. Nezapomínejte na to, že každý jednou začínal. Pokud přijde vyděšený nejistý nováček, raději mu nabídněte pomocnou ruku než předsudky. Uvidíte, že si tak lekci užijete všichni mnohem více!

Bonus trénink – fullbody pro začátečníka s využitím vlastní váhy

Typ tréninku fullbody znamená v překladu procvičení celého těla. Je vhodný zejména pro začátečníky, kteří by ho měli zařadit alespoň 2x týdně. Dnes vám nabízím zkrácenou verzi, kterou si během pár minut odcvičíte doma, pokud vám zrovna možnosti a čas nedovolí vyrazit do fitka. Celý trénink zvládnete s vlastní vahou.

Myslete na to, co jsme se naučili v minulém článku. Před cvičením by měla následovat krátká rozcvička, při které během 5 – 10 minut zahřejete tělo. Využijte panáky, běh, skoky nebo přeskoky přes švihadlo. Pak zařaďte kloubní mobilizaci.

Trénikový plán
Opakování

  • 3 x 10
  • 3 x 8 na obě nohy
  • 3 x 15 - 30s
  • 3 x 8
  • 2 x 8
  • 2 x 8
  • 2 x 8 na obě strany
  • 2 x 15 - 30s
  • 2 x 8 na obě strany
Autor článku
Autor tohoto článku

Kateřina je studentka Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Práci s klienty se věnuje již šestým rokem, její cesta ke sportu ovšem nebyla přímá. Bakalářské studium absolvovala v oboru hudební management a kytara, rozhodla se ale pro velkou změnu a nyní studuje kondiční trenérství. Závodně se věnuje crossfitu a vzpírání, a z velké části díky těmto dvěma sportům se zabývá kompenzačním cvičením pro zdravé a funkční tělo. Momentálně působí jako lektor skupinových lekcí a osobních tréninků v tišnovském Fit4Fun.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...