Skupinové lekce - část první: moderní záležitost ve světě fitness

3. květen 2018  0
Skupinové lekce - část první: moderní záležitost ve světě fitness

Dnešní doba nám nabízí spoustu vymožeností, moderních technologií a věcí, které nám mohou zdánlivě usnadnit život. Zároveň na nás klade vysoké nároky, ať už časové, fyzické nebo psychické. Denně jsme vystaveni časovému presu, shonu, musíme zvládat hodně věcí, a to může být někdy náročné. Byl proveden výzkum (agentura STEM/MARK za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny) zabývající se obezitou u Čechů, který odhalil, že každý třetí dospělý Čech se potýká s nadváhou a každý pátý trpí obezitou. Přebytečné kilogramy tedy trápí 64 % mužů a 49 % žen.

Možná i z tohoto důvodu se stále více lidí zajímá o to, jak s kily navíc zatočit a žít zdravěji. Obecně známý fakt je, že 70 % úspěchu je strava, 30 % pohyb. A v této sérii článků se správě pohyb stane tím, čím se budeme zabývat. Existuje spousta možností, jak provozovat cvičení. Obecně můžeme říct, že lze sportovat buď samostatně, nebo s trenérem / instruktorem. Pokud se jedná o druhou variantu, patří mezi ni i skupinové lekce. Skupinové lekce jsou jednou z nejdostupnějších a nejrozšířenějších fitness aktivit, které můžete provozovat.

V dnešním článku si charakterizujeme tuto formu cvičení, řekneme si o výhodách a nevýhodách, které s sebou přináší. Také se zaměříme na to, pro koho jsou lekce určeny, zda pro vás budou vhodné, anebo byste se jim raději měli vyhnout obloukem. V dalších článcích se můžete těšit na charakteristiku jednotlivých typů lekcích, rady, jak vybrat správného instruktora nebo třeba jak dobře zvládnout práci mezi ostatními návštěvníky lekce tak, abyste se cítili dobře a lekci si patřičně užili. Jako bonus se dočkáte také mini tréninkových plánů na doma.

Charakteristika skupinových lekcí

Problematika lekcí je neodmyslitelně spjata se dvěma termíny. Jedním z nich je wellness, druhým fitness. Dle Blahušové (2005) je wellness životní styl způsob života, ve kterém získáváme kontrolu nad sebou a svým okolím a změnou postojů a chování se snažíme o dosažení nejvyšší kvality života. Pojem chápeme nadřazený slovu fitness, což značí tělesnou zdatnost. Je to schopnost efektivně fungovat s optimální účinností a hospodárností (Buzková, 2006). Rekreační pohybová aktivita zapadá do logiky wellness, právě proto sem spadají i skupinové lekce.

Dost bylo teorie. Pojďme se na lekce podívat z laického pohledu. Každému je zřejmě jasné, že se jedná o cvičení, kde budete přítomno společně s ostatními klienty. Může cvičit ve dvou (méně časté) nebo třeba v patnácti lidech. Komerční lekce jsou v dnešní době velice populární, právě díky své dostupnosti široké veřejnosti. A právě to je jejich hlavní cíl. Zaujmou a přilákat co největší počet klientů. Různá fitness centra si pro lekce vymýšlí chytlavé názvy, které lákají k tomu lekci vyzkoušet. Cílem je zvýšit atraktivitu cvičení.

Pro koho lekce jsou

Fitness centra nabízí velké množství různých typů lekcí, od pomalých cvičení typu body and mind až přes lekce náročné na aerobní vytrvalost. Najdeme také lekce vhodné pro začátečníky nebo pokročilé. Z teoretického hlediska tedy může lekci navštívit opravdu každý. Z praktického už bych si o vhodnosti dovolila oponovat. Skupinové lekce jsou podle mého názoru vhodné pro lidi, kteří nemají žádné výrazné zdravotní problémy. Sebelepší instruktor ani při jeho nejlepší vůli nezvládne opravit technické provádění cviků dvaceti současně cvičících lidí. Může se tak lekce stát, že si váš problém ještě více prohloubíte. Lekce jsou dělány tak, aby vyhovovaly co největšímu procentu osob. Pokud máte specifický problém (bolest zad, operace kolene), nikdo vám nezaručí, že pro vás bude lekce přizpůsobena. Vy pak máte možnost cvik buď vynechat, anebo tiše trpět bolestí a zhoršovat si váš zdravotní stav.

Výhody a nevýhody

Každá mince má dvě strany. To stejné platí i v našem případě. Lekce mohou posloužit jako skvělý nástroj pro dosažení vašich cílů, stejně tak ale nesou jistá úskalí, která byste neměli podceňovat. Zkusíme si udělat přehled kladů a záporů.

Výhody

  • Motivace kolektivem je jedním ze základních pilířů skupinových lekcí. Dle Dovalila (2007) vstupují do sportujících skupin také faktory psychické a sociálně psychologické. Lidé ve skupině se tak mohou vzájemně ovlivňovat, motivovat, a dochází zde k soutěživosti, která může vést k lepšímu výkonu.
  • Široká nabídka aktivit je v dnešní době opravdu typická. Fitness centra se předhánějí v tom, aby přilákala klienty a nabídla jim to, po čem touží. Vybere si tedy opravdu každý.
  • Finanční dostupnost je zde mnohem vyšší než například u osobních tréninků. Je to zcela logické. Více klientů je schopno lekci zaplatit tak, aby byla výhodná jak pro instruktora, tak pro fitko, ale peníze si rozdělí, takže každý platí méně, než při individuálním tréninku.
  • Rozvoj spolupráce probíhá jako vedlejší účinek. Ať chcete nebo ne, většinou se dostanete do přímého či nepřímého kontaktu s ostatními klienty. Musíte si na sebe zvyknout, reagovat a spolupracovat tak, abyste si lekci užili všichni.
  • Zábavu na těchto lekcích můžete bez problému najít. Úzce souvisí s bodem motivace a rozvojem spolupráce, protože zde záleží především na kvalitním kolektivu.

Nevýhody

  • Nutnost přizpůsobit se aneb skupinová cvičení mají schopnost stavět hranice dané aktivity. Jak tvrdí Rozkydal (2015), osoba, která je na jednu stranu pozitivně motivována celou skupinou, může zároveň být tou samou skupinou a její činností omezována.
  • Stydlivost a potíže v kolektivu vám zřejmě nejsou cizí, pokud patříte mezi osoby s introvertní povahou. I když se možná necítíte dobře mezi ostatními lidmi, na skupinovém cvičení se jim bohužel nevyhnete.
  • Nedostatečná kontrola techniky cvičení je zřejmě nejvíce problematický bod. Instruktor není schopen se při větším množství klientů věnovat každému individuálně a zvládnout opravit nekorektní provedení pohybu všech. Špatný pohybový vzorec může v budoucnu vyústit ve zdravotní potíže.
  • Cvičení není na míru připraveno přímo pro vaše potřeby. V lidském těle najdeme svaly posturální a fázické, a ty by měly být v rovnováze. Pokud je nějaký sval dlouhodobě nevhodně funkčně zatěžován, může to vést až ke svalové dysbalanci. Svaly s tendencí k oslabení bychom měli především posilovat a svaly inklinující ke zkrácení naopak protahovat. Slámová (2005) varuje, že je nutné dodržet správný postup, tedy nejprve protahovat zkrácené svaly. Pokud tento postup nedodržíme, bude posilování méně účinné, protože rozsah svalu je omezen jeho zkráceným antagonistou (= protilehlý sval).
  • Nedostatečně kvalifikovaní instruktoři jsou hrozbou každého fitka, naštěstí je to bod, který můžete eliminovat, až se je po čase naučíte je rozeznat. Dnešní školící systém nabízí spoustu diplomů, certifikátů a víkendových workshopů, kde může přijít kdokoli z nás a během jednoho až dvou dní strávených na školení dostane osvědčení a stane se z něj instruktor. Velkou roli v tom hrají finance, je to zkrátka byznys.

Několik slov závěrem

V úvodním článku tohoto seriálu jsme si představili základní charakteristiku skupinového cvičení, řekli si, pro koho je a není vhodné, a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Lekce jsou určitě skvělým prostředkem pro ty, kteří se chtějí začít hýbat, mají rádi kolektiv, potřebují vypnout a odreagovat se a nemohou si dovolit dát měsíčně velké peníze za osobního trenéra. Je však důležité dobře zvolit instruktora a typ lekce.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že lekce určitě není ztracený čas, neměli byste ale od ní očekávat vyřešení vašich problémů nebo z dlouhodobého hlediska kvalitní progres. Obecně bych na lekce poslala ty z vás, kteří se chtějí hýbat, nemají žádný specifický zdravotní problém, rádi se pobaví s ostatními lidmi a kolektiv je neděsí. Ve chvíli, kdy ale víte o něčem, co je potřeba řešit individuálně a trpíte bolestmi pohybového aparátu, budete se na lekci trápit. Přestože se vám ji dobrý instruktor pokusí přizpůsobit, už je to překážka, kdy budete muset dělat něco ostatního než zbytek klientů a nebude vám to příjemné.

Pokud se chcete zorientovat v současné nabídce na trhu a zjistit, jaké máme typy lekcí, zůstaňte s námi do příštího článku. V něm si také řekneme, jak nejlépe vybrat vhodné cvičení pro vás a jak lekce poskládat během týdne, aby byla vaše snaha efektivní.

Bonusový trénink na kloubní mobilizaci

Kloubní mobilizace je záležitost, která slouží k lehkému zahřátí kloubu a zvětšení jeho pohyblivosti. Měla by se objevit na začátku tréninkové jednotky. Vyzkoušet si ji můžete kdykoli i samostatně doma, pokud cítíte, že se potřebujete pohnout a uvolnit.

Vysvětlivky:

  • VP = výchozí pozice, ve které cvik začíná
  • PR = provedení

Trénikový plán
Opakování

  • 1 x 5
  • 1 x 20
  • 1 x 3 na obě strany
  • 1 x 3 na obě strany
  • 1 x 3 na obě strany
  • 1 x 8 na obě strany
  • 1 x 4 vpřed a vzad

Instruktážní video

Zdroje

  • Blahušová, E. (2005). Wellness ; Fitness. Praha: Karolinum.
  • Dovalil, J. (2007). Výkon a trénink ve sportu. Praha: Olympia.
  • Rozkydal, J. (rozhovor, fitness Agricola, Jáchymov, Česká republika, 11. 11. 2015) in Sychra, R. (2016). Preference pohybových aktivit ve fitness centrech u různých věkových skupin (Bachelor´s thesis, Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  • Slámová, P. (2005). Zpevňovací období začátečníka v posilovně se zaměřením na rozvoj mezilopatkového svalstva (Bachelor´s thesis, Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  • Obezita.cz STEM/MARK. Obezita 2013
Autor článku
Autor tohoto článku

Kateřina je studentka Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Práci s klienty se věnuje již šestým rokem, její cesta ke sportu ovšem nebyla přímá. Bakalářské studium absolvovala v oboru hudební management a kytara, rozhodla se ale pro velkou změnu a nyní studuje kondiční trenérství. Závodně se věnuje crossfitu a vzpírání, a z velké části díky těmto dvěma sportům se zabývá kompenzačním cvičením pro zdravé a funkční tělo. Momentálně působí jako lektor skupinových lekcí a osobních tréninků v tišnovském Fit4Fun.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...