Každý cvik provádíme v několika sériích (začátečníci nejlépe ve třech), každá série má určitý počet opakování. Mezi jednotlivými sériemi si vždy uděláme krátkou pauzu (1-2 minuty) určenou na regeneraci těla.
Rozlišujeme několik metod cvičení
„Kruhový trénink“ je fyzicky náročnější Na každém stanovišti odcvičíme jednu sérii a okamžitě pokračujeme na stanoviště další (kde cvičíme jinou svalovou partii). Tímto způsobem obejdeme všechna stanoviště a pokračujeme dále ve druhém kole, kde můžeme zvyšovat zátěž či počet opakování při cvičení, kola uděláme 2-4 (záleží na počtu cviků).
„Pyramidový trénink“ je fyzicky náročný a velmi podporuje růst svalové hmoty. Dáváme si pozor na přetížení těla, tato metoda tréninku není vhodná pro úplné začátečníky! Při pyramidovém tréninku zvyšujeme zátěž při současném snižování počtu opakování v jednotlivých sériích.
Trénink celého těla / split trénink
Během tréninku celého těla jsou posilovány všechny hlavní svalové partie, je vhodný zejména pro začátečníky. Po několika týdnech pravidelného cvičení je možné přejít na split trénink.
K efektivnímu cvičení u split-tréninků je třeba posilovat alespoň třikrát týdně. Tělo je rozděleno na jednotlivé části, které jsou v po sobě jdoucích dnech postupně procvičovány. Během jednoho tréninku tudíž posilujeme menší počet svalů, ale o to intenzivněji.
Pozn. Každá svalová partie by měla mít po cvičení minimálně jeden den klidu na zotavení.
Komentáře k článku
[...] Zkracujeme přestávky mezi sériemi na minimum, můžeme zařadit kruhový trénink. (viz. Organizace tréninku) [...]