Organizace tréninku

28. listopad 2010  1
Organizace tréninku

Každý cvik provádíme v několika sériích (začátečníci nejlépe ve třech), každá série má určitý počet opakování. Mezi jednotlivými sériemi si vždy uděláme krátkou pauzu (1-2 minuty) určenou na regeneraci těla.

Rozlišujeme několik metod cvičení

Kruhový trénink“ je fyzicky náročnější Na každém stanovišti odcvičíme jednu sérii a okamžitě pokračujeme na stanoviště další (kde cvičíme jinou svalovou partii). Tímto způsobem obejdeme všechna stanoviště a pokračujeme dále ve druhém kole, kde můžeme zvyšovat zátěž či počet opakování při cvičení, kola uděláme 2-4 (záleží na počtu cviků).

Pyramidový trénink“ je fyzicky náročný a velmi podporuje růst svalové hmoty. Dáváme si pozor na přetížení těla, tato metoda tréninku není vhodná pro úplné začátečníky! Při pyramidovém tréninku zvyšujeme zátěž při současném snižování počtu opakování v jednotlivých sériích.

Trénink celého těla / split trénink

Během tréninku celého těla jsou posilovány všechny hlavní svalové partie, je vhodný zejména pro začátečníky. Po několika týdnech pravidelného cvičení je možné přejít na split trénink.

K efektivnímu cvičení u split-tréninků je třeba posilovat alespoň třikrát týdně. Tělo je rozděleno na jednotlivé části, které jsou v po sobě jdoucích dnech postupně procvičovány. Během jednoho tréninku tudíž posilujeme menší počet svalů, ale o to intenzivněji.

Pozn. Každá svalová partie by měla mít po cvičení minimálně jeden den klidu na zotavení.
Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

28. listopad 2010 15:26

[...] Zkracujeme přestávky mezi sériemi na minimum, můžeme zařadit kruhový trénink. (viz. Organizace tréninku) [...]

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...