Jóga a její výhody

6. listopad 2012  2
Jóga a její výhody

Řadíte se mezi vyznavače jógy nebo jste do jejích tajů ještě tolik nepronikli? Nebo je to pro vás dokonce zatím jedna velká neznámá? Následujících několik řádků vám může usnadnit rozhodování, zda tuto novou formu cvičení začlenit do své každotýdenní rutiny. Misha Laird, známá zahraniční koordinátorka programu jógy, zmiňuje mnoho důvodů, proč bude pro vás jóga přínosem a také proč vzbuzuje zájem u lidí různých věkových kategorií.

Zdravotní přínosy

Desetiletí vyšetřování ukázaly, že jóga snižuje takové kardiovaskulární rizikové faktory, jakými jsou například vysoký krevní tlak, krevní cukr, cholesterol a hladinu fibrinogenu, což je bílkovina, která se podílí na srážení krve. Jóga také zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi.

Studie prokázaly, že lidé, kteří jógu cvičí, méně navštěvují nemocnice, méně potřebují léky a je u nich také menší počet vážných koronárních příhod od infarktu myokardu až po smrt.

Jóga také zvyšuje balanc, což je důležité protože pády jsou nejčastější příčinou smrti kvůli zraněním, zvláště třeba pro seniory.

Jóga také zdravě zatěžuje a protahuje páteř, což působí proti přírodnímu procesu stárnutí, který zahrnuje zhoršení disků, které leží mezi hrudními obratly.

Když se při józe ohýbáme, pomalu dýcháme, což stimuluje náš bloudivý nerv, který má z velké části kontrolu nad naším imunitním systémem a taky hraje důležitou roli v boji proti zánětům. Proto je jóga známá tím, že pomáhá předcházet nebo řešit zánětlivé onemocnění jako jsou sepse, lupus, pankreatitida nebo revmatoidní artritida.

Popularita

Jógu dnes cvičí více lidí, než kdy dříve, včetně starších lidí a dětí. Jóga je stále víc populární v celé zemi a na různých místech; cvičí se v nemocnicích, wellness centrech, fitness klubech, také ve školách, kostelech, parcích a dokonce i v muzeích a obchodech.

Budoucnost jógy

Školy – ať už veřejné nebo soukromé – začínají zařazovat jógu do svých učebních osnov. Některé nabízejí jógu místo tělesné výchovy nebo někteří učitelé zařadí jógu do svých vyučovacích technik, protože dbá na správné dýchání a jednoduché cviky, takže student zůstane svěží a čilý.

Firmy jsou stále více motivovány k tomu, aby investovaly do pravidelných kurzů jógy pro své zaměstnance.

Vědci už začínají chápat, jak jóga zpomaluje biologické hodiny. Telomery jsou tipy DNA, které se zkracují pokaždé, když se dělí buňky a tak vlastně slouží jako takové vnitřní hodiny, které určují každé buňce čas, který jí ještě zbývá. Příčiny nadbytečného zkracování telomer může být například nezdravá strava, infekce a nejčastěji také stres. A právě jóga vám pomůže zbavit se toho škodlivého stresu.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

7. květen 2013 12:13

"Yoga also RAISES levels of antioxidants in the bloodstream." /viz zdrojový článek/ Bylo by dost blbé, kdyby jóga snižovala hladinu antioxidantů v krvi...

7. květen 2013 13:49

Díky za upozornění! Hrozná chybka... ;-)

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...