Cyklus domácí posilovny


Obecně o cvičení jak začít cvičit

Článek byl vydán dne 28. listopadu 2010

4

Jak začít cvičit

V první řadě bych chtěl zdůraznit jeden důležitý fakt; Mnoho lidí si posilování spojuje s kulturistikou a budybuildingem, v praxi se však nejedná o jednu a tu samou věc! Pravidelným cvičením docílíte atraktivnějšího vzhledu, svaly můžete například jenom prorýsovat a zpevnit, nemusíte vypadat jako „obři“! Posilování má i blahodárný vliv na naše zdraví!

Proč vlastně cvičit?

 • Zvýšení tělesné výkonnosti, zlepšení vzhledu
 • Prevence správného držení těla, díky zvýšení hutnosti kostí se vyhnete osteoporóze
 • Svalová hmota chrání tělo před zraněním
 • Odstranění bolestí spojených s nedostatečně posílenými svalovými skupinami (například bolesti zad)
 • Prevence kloubních potíží díky zesílení svalů v okolí kloubního pouzdra
 • Zvýšení sebevědomí!

Na tomto webu naleznete mnoho praktických rad a cviků zaměřených na cvičení doma, není třeba navštěvovat posilovny!

Jak posilovat?

Jak jistě víte, tělo se díky cvičení stává silnější a vytrvalejší. Trénink v domácím prostředí neprobíhá s maximální zátěží, po těžkém dni bychom se jen zbytečně vystavovali stresu. Svaly nejsou zatěžovány až do úplného vyčerpání, to ovšem neznamená, že efektivita cvičení je menší než v posilovnách! Tento způsob tréninku je mnohem bezpečnější a dostačující.

Začátečníci by měli cvičit lehce, s malou intenzitou. Tělo tak získá čas na přizpůsobení se zátěži, není kam spěchat.

Obecná pravidla pro nárust svalové hmoty:

 • Pro zpevnění a prorýsování svalů opakujeme určitý cvik vícekrát (15-30 opakování) s nízkou zátěží. Tato forma tréninku se nazývá silová vytrvalost, sval si zvyká na dlouhodobé působení odporu.
 • Pro růst svalové hmoty provádíme cvik s menším počtem opakování (7-12) a s vyšší zátěží, jedná se o trénink maximální síly.

To ovšem neznamená, že by se při cvičení s velkými vahami a malým počtem opakování sval nemohl vyrýsovat; Svalový růst, pevnost a prorýsování jdou spolu „ruku v ruce“.

Organismus si po určité době zvykne na zátěž a trénink se pro nás stává méně náročný, naše tělo zesílilo. V tomto okamžiku začneme lehce zvyšovat intenzitu.

Při prorýsovacím cvičení zvyšujeme počet opakování, popř. počet sérií opakování. Jakmile dosáhneme počtu 30 opakování ve 3 sériích, zvýšíme odpor při cvičení (hmotnost závaží, tuhost gumy, atd..)

Při tréninku určenému na zvětšení svalové hmoty se držíme pevného počtu opakování, zvyšujeme jen váhu.


Redaktor - Petr Bruch
Petr Bruch

Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.


4 reakcí ke článku: Jak začít cvičit

 1. Michal píše:

  rad bych si udelal jidelnicek na pribrani svalove hmoty ale popravde nevim jak muze mi nekdo poradit???? Dekuji predem,

 2. Matěj píše:

  Ahoj, jak je tam napsáno že mám opakovat cvičení 15-30 tak kolikrát deně?? Děkuji

  • Joska píše:

   Zdravím, podle mě je dobré začít třeba na 2-3 sériích a postupně zvětšovat… dle libosti a pokud už by v tom měl být nějaký řád je to samozřejmě na lidech co si zvolí ale já volím zvýšení o jednu sérii třeba po 14 dnech až měsíci. 🙂

 3. Jiri Macháček píše:

  Může mi někdo poradit jak cvičit po padesátce aby svaly nabyli cvičim uz dlouho a bez viditelných změn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře pod článkem prosím využívejte spíše pro sdílení názorů k tématu článku s ostatními návštěvníky. Vaše dotazy rádi zodpovíme na diskusním foru.

Zpět nahoru ↑