Jak na úzkou ruku

28. leden 2012  0
Jak na úzkou ruku

Nezáleží na tom, jak velký máte biceps: I když vaše ruka vypadá ze strany díky vyvinutému bicepsu majestátně, zepředu se může zdát úzká a zanedbaná. Čím to je a co s tím udělat?

Problém je nedostatečné a podceňované posilování svalu pažního (musculus biceps brachialis). Leží v hluboké vrstvě pod bicepsem a tvoří s ním přední skupinu svalů paže (zadní skupinu tvoří triceps). A právě brachialis dodává paži potřebnou šíři a objem.

Brachialis má důležitou funkci: Pomáhá ohýbat horní končetiny z natažení zhruba do pravého úhlu v lokti (jak je tomu např. v první polovině bicepsového zdvihu) a nejvíce se namáhá, jestliže je předloktí v pronaci (ve spodní pozici bicepsového zdvihu směřuje hřbet ruky od těla dopředu- jedná se tedy o úchop nadhmatem). Další efektivní pozice pro posilování svalu pažního je tzv. neutrální pozice, které odpovídá kladivový úchop (při bicepsovém zdvihu jednoruček směřují ve spodní pozici palce dopředu a dlaně k tělu).

Sval pažní posilujete a ani o tom nevíte, například při shybech nadhmatem, při přítazích velké činky, při veslování s tyčí, při přítazích jednoruček k hrudníku. (Všechny tyto cviky najdete zde Záda)

Jestliže chcete masivní a širokou paži, je třeba cílené posilování svalu pažního.

1)      Kladivové zdvihy s jednoručkami

Bicepsový zdvih s jednoručkami vsedě

2)      Bicepsové zdvihy nadhmatem

Bicepsový zdvih s nakládací činkou

Do každého tréninku zařaďte alespoň tři série těchto specifických cviků, případně i více. Čím více bude brachialis vyvinutý, tím více bude biceps vytlačovat do strany a ruce tak při pohledu zepředu získají masivní a široký vzhled.

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Cornflakes kukuřičné lupínky
 • Švestky sušené
 • Jogurt bílý, 3,5 % tuku

Dopolední svačina

 • Proteinová tyčka 34%

Oběd

 • Květák
 • Brambory rané
 • Majonéza domácí

Odpolední svačina

 • Kornspitz
 • Sýr Lučina, 70 % t. v s.

Večeře

 • Tuňák konzervovaný v oleji
 • Rýže neloupaná (natural)
 • Zelenina dušená

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

20. květen 2019  3

Protože fakt už nevím co jíst ...

3. květen 2019  1

Nabrat svaly a zlepšit kondici v takové situaci není snadné, ale ani nemožné. Je nyní...