Jak často cvičit

26. leden 2016  1
Jak často cvičit

Různé formy odpovědí na mnohokrát skloňovaný dotaz k četnosti silových tréninků leckomu zamotávají hlavu. Pak se především u začátečníků setkáváme s tím, že shodné tělesné partie procvičují každý den, přesto ani po delší době nepociťují viditelné výsledky. V čem spočívá problém?

Cvičím pouze pro radost, nechci být silnější

Do této kategorie spadá spousta cvičících, někteří z nich však nechtěně. Pokud cvičíte pouze pro radost a dobrý pocit z vykonávaného pohybu, můžete si tato bez obav obohacovat každý den. Odpovídá tomu pak i skladba tréninkového plánu, která zahrnuje oblíbené cviky s vlastní vahou, kde předem neurčený počet sérií přináší vysoké počty opakování. Proč ne, pokud si nekladete za cíl navyšovat svalovou hmotu nebo vyloženě snižovat množství tělesného tuku. Je lepší cvičit takto, než se nehýbat vůbec.

Chci nabrat svalovou hmotu a navýšit sílu

Hlavním rozdílem proti předchozímu odstavci je intenzita a četnost tréninkových jednotek. K tomu, aby svaly rostly, musí být vydatně zatěžovány. Pokud cvičit začínáte, první měsíce si vystačíte i se Trénink celého těla s vlastní vahou. Později se však bez základního vybavení domácí posilovny neobejdete. Čím tvrdší bude trénink, tím více času tělo bude potřebovat na regeneraci svalových tkání, a z tohoto důvodu budete zároveň donuceni snížit i počet tréninkových jednotek v rámci jednoho týdne. Trénink již bude mít svůj řád, zapojíte do něj činky nebo posilovací stroje, budete držet nízký počet sérií na cvik a také nižší počet opakování (4 x 5, 5 x 3, 3 x 8) s odpovídající váhou kotoučů, která vás nenechá daný počet opakování překročit.

Chci redukovat tělesný tuk

Pokud jste se ke čtení tohoto odstavce prokousali přes oba předchozí, víte již vše potřebné. Ve chvíli, kdy cvičící touží po snížení tělesného tuku, jeho cílem je díky pohybové aktivitě spálit co možná nejvyšší množství kalorií a k tomu i zde intenzivní Silový trénink představuje správnou volba.  Kdo redukuje, snižuje energetickou hodnotu příjmu svého jídelníčku a navyšuje nebo udržuje současný kalorický výdej. Silový trénink zabezpečí, že svaly budou stále dostávat impulz k aktivitě a organismus při tvorbě potřebné energie bude šahat více do tukových zásob. I zde je vhodné držet se nízkého počtu sérií a nízkého počtu opakování na cvik nebo se věnovat některé specifické silově vydatné metodě, například Kruhový trénink, kde se naopak pracuje s menší zátěží v kratším čase.

Občasná změna neuškodí

Nelze se po celou dobu plnění plánu spoléhat pouze na tu nebo onu techniku, stejně jako při stravování i při cvičení tělo pozitivně reaguje na změny. Jestliže se řadíte do druhé nebo třetí kategorie, není vhodné řídit se u tréninku pouze uvedenými indiciemi. Jednou za čas je třeba zažité postupy zcela obrátit, nízký počet opakování znásobit (3 x 20, 4 x 12, 5 x 15), obvyklé váhy snížit, obměnit cviky, změnit místo tréninku a dokázat si, že stereotyp nám není vlastní.

Cílem úspěchu je sledovat reakce svého těla, co totiž funguje na jednoho, nemusí automaticky platit na nás. Je potřeba hledat vlastní cesty a nespoléhat se vždy striktně na obecné tréninkové plány, ale přizpůsobovat si je vlastním potřebám.

Autor článku
Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

27. červenec 2016 09:53

Pošle tě mé jídelníček a cviky doma nemám kladinu mám činky a lavici před barákem

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...