Genetika

9. únor 2011  2
Genetika

Každý člověk je jiný, všichni se lišíme svoji genetickou výbavou, která udává naše přednosti a indispozice. Znamená to, že nikdo z nás není „normální“.

Normální průměrný muž“ měří necelých 177 cm a váží zhruba 74 kg. Tělo tvoří 40 kg vody, 15 kg bílkovin a 9 kg tuku. Svaly představují asi 42,5 % tělesné váhy. „Průměrnému muži“ koluje v žilách okolo 6 litrů krve, jeho srdce váží půl kila a má objem zhruba 700 ml.

Průměrná žena“ váží 66 kg a měří asi 164 cm, v pase 85 cm.  Její tělo je tvořeno asi 35 kg vody a 24 kg tuků. Procentuální zastoupení svalové hmoty je až o 25% nižší než u mužů. Průměrná žena má 4,5 l krve, srdce váží pouhých 300 g, jeho objem je také o dost menší než u „průměrného muže“.

Každý člověk je unikátní bytost, každý se odchyluje od průměru: Ať už fyzicky nebo myšlenkovými pochody a způsobem reakce na určitý podnět. Lidé se liší i v tom, jaký trénink je pro ně nejvhodnější. Je třeba hledat ideální poměr zastoupení živin v potravě a jejich množství, vhodnou metodu tréninku a mnohé další. U všech zabírá něco jiného.

Fyzička i svaly se u každého z nás vyvíjejí jinak. Někomu stačí k vyrýsované postavě krátký trénink, jiný může dřít bez úspěchu. Čím to je?

Výzkumníci z univerzity v Nebrasce použili vzorek 250 mužů. Dobrovolníci tři měsíce trénovali bicepsový zdvih, trénink byl u všech dávkovaný stejně. U poloviny osob došlo k 20 % zvětšení průřezu svalu. U pěti z nich narostl biceps o celých 40 %, dvacet mužů přibralo pouze 5 % původní velikosti bicepsu. Proč se někomu zvětšil sval téměř o polovinu a jinému vůbec?

Mezi nejdůležitější faktory patří genetika, tedy vrozené naprogramování organismu k růstu svalů a k mnohým dalším fyziologickým pochodům. Genetika hraje obrovskou roli. Tělo některých lidí je například naprogramováno na to, aby nevyrábělo tolik myostatinu (bílkovina potlačující svalový růst), u žen i u mužů bývají předem naprogramovaná místa ukládání tuků. Každému z nás koluje v těle jiné množství pohlavních hormonů (testosteron, estrogeny), které určují sekundární pohlavní znaky (například svalnatost u mužů či velikost poprsí u žen).

Ale i když nemáte shůry dáno, že vám svaly porostou jedna báseň, můžete to překonat odhodláním a tvrdým tréninkem!

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

12. únor 2011 07:21

žena že má mít v pase 85 při výšce 164/66? To bych zrovna jako neřekla... já mám zhruba tak tak tech 164 a vážím možná zhruba si tak těch 66, ale v pase 85 nemám... těch 75 ano. ale 85 se mi zdá moc...a navíc záleží na typu postavy, některá ženská má pas, některá zase ne...

23. únor 2011 18:02

Zdravím, samozřejmě záleží na typu postavy, potvrzujete hlavní myšlenku tohoto článku: Všichni jsme jiní, každý je svým způsobem originál. Zde uvedené hodnoty jsou průměrné hodnoty pro světovou populaci, ovšem každý zdroj uvádí hodnoty jiné, proto se samozřejmě kdekoliv na webu můžete dočíst něco jiného. Díky za poznámku

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

26. září 2022  3

Zdravím Chtěl bych se zeptat, mám velmi rád míchání proteinu s přírodním kravským mlékem. Co si...

20. červenec 2022  0

Ahoji. Máte tip na nějaké cvičení, nebo sporty během ženského přechodu - myšleno menopauze. Tím...