Dýchejte!

4. prosinec 2014  1
Dýchejte!

Ten moment, kdy při pohybové aktivitě lidé přestávají správně dýchat, znamená pro ně samotné příčinu skokového úbytku výkonu, což je následně pozičně předurčuje k posledním příčkám závodních listin. A je zcela jedno, zda jde o listiny pomyslné nebo opravdu měří svoje silové a vytrvalostní schopnosti se svými soupeři.

Výše popsané však platí i při provozování zcela rekreačního pohybu, kdy si ani sami nezaznamenáváte a následně neporovnáváte dosahované výsledky. Jen tak si v babím létě vyběhnout po parku, vydat se po nezpevněných cestách přírodou na horském kole, sjet si nekončící kopec na terénní koloběžce, vyšlápnout si na běžkách nejbližší horu, zacválat si na prostorné a slunci otevřené louce na hřbetu koně, prostě si užívat volnosti, to všechno je pro vaši psychiku i fyzičku mnohem hodnotnější, vypustíte-li z hlavy negativní myšlenky a soustředíte na to hlavní – pravidelné dýchání.

Správné dýchání výrazně zvyšuje vytrvalost a duševní pohodu, snižuje míru stresu, pozvedá naši náladu a pomáhá tělu také k efektivnější detoxikaci. Mnohem více toxinů je totiž uvolňováno prostřednictvím dechu, než skrze kožní póry a moč.

Pokud se často přistihujete v situaci, kdy po dechu lapáte, je to pravděpodobně způsobeno tím, že mozek se v dané situaci soustředí na něco méně podstatného a funkce okysličování organismu zaostává.

Všechny buňky v těle potřebují kyslík k jejich životu a k produktivní činnosti svalových vláken, která se při každé vyvíjené fyzické aktivitě zapojují.

Jak dýchat správně

Sledujme, jak dýchají malé děti, a učme se. Jejich žaludky nabývají na objemu a žebra se rozšiřují s každým hlubokým nádechem. Vzduch se jim pak s pomocí bránice dostává až do břicha.

Vdechnutý vzduch tedy směrujme do břicha také (kyslík samozřejmě putuje stále plic, ale bránice více vytlačuje břišní stěnu a dovolí tak přijmutí jeho většího objemu do spodní části plic, se kterým pak tělo disponuje při okysličování celého organismu včetně vyživování našich svalů). Při každém nádechu by se měla horní část břicha nadzvednout, při kontrolovaném výdechu zatáhnout. Co přesně se děje v našem těle prezentuje následující video.

Upřednostňujme dýchání nosem

Při tomto úkonu se stihne chladný vzduch ohřát a zároveň je pročištěn od drobných částeček, které se v něm mohou běžně vyskytovat (například volně poletující pil z květin, všudypřítomný prach ale také různé zdraví škodlivé bakterie).  Při intenzivní pohybové aktivitě však mnohdy nadejde situace, kdy dýchání nosem již není k okysličení organismu dostačující a ideální je pak pomoci si kombinací s vdechováním vzduchu také pomocí úst.

Správné dýchání vyžaduje nácvik, ale trénovat lze kdykoli a kdekoli. Neexistuje výmluva ani důvod, proč se tomu cíleně vyhýbat. Výsledky stojí za to!

Autor článku
Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Komentáře k článku

18. listopad 2015 12:34

Dobrý den.Můj syn má problémy s dýcháním a já nemůžu najít jednoduchý obrázky správného dýchání, aby je pochopil i můj syn.Proto jsem chtěla poprosit, kde bych takové stránky správného dýchání mohla najít a poslat je na mojí emailovou adresu.Předem moc děkuji.Petra Zelmanovičová.

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...