Cvičit při nachlazení? Ano nebo ne?

26. prosinec 2012  0
Cvičit při nachlazení? Ano nebo ne?

Pokud nemáte náladu cvičit, přicházíte se spoustou různých výmluv. Nicméně co když se skutečně necítíte dobře a cvičení by nebylo zrovna tím nejlepším nápadem? Zda cvičit nebo ne, vám podle studií řekne vaše tělo. Přesně vám napoví, zda a jak intenzivně můžete cvičit během nachlazení nebo máte cvičení raději vynechat. Obecně řečeno, cvičení s horečkou není škodlivé a někdy vám může pomoci cítit se lépe a uzdravit se rychleji.

Naslouchejte svému tělu

Je důležité identifikovat příznaky vašeho nachlazení a následně podle toho posoudit stav vašeho těla. Pokud pociťujete velké horko a bolest svalů, držte se zdravého rozumu a dejte si pauzu od cvičení na několik dní. Zde máte pár ukazatelů, které můžete sami vypozorovat.

 • Jestliže máte příznaky jako bolest v krku, rýmu, kašel nebo ucpaný nos, můžete pokračovat s cvičením. Intenzita cvičení může být snížena, jestliže nemáte dostatek sil, ale cvičení v tomhle případě může skutečně pomoci. Je to z toho důvodu, že rozšiřuje dýchací cesty a krevní cévy, což pomáhá překonat nachlazení.
 • Zda máte příznaky jako žaludeční nevolnost či suchý kašel, měli byste cvičení raději odložit. Cvičením by se vám příznaky mohly zhoršit, a proto bude lepší se tomu vyhnout.

Výzkum

Asi před deseti lety byly prováděny studie na toto téma Thomasem Weidnerem, trenérem Ball State University, kdy chtěl zjistit, zda sportovci mohou pokračovat v tréninku s chřipkou. Do průzkumu byla zapojena velká skupina mužů a žen, kteří byli nachlazení. Příznaky byly zaznamenány v čase, kdy se snažili uzdravit. Tito lidé pravidelně cvičili, zatímco byla pozorována jiná skupina nachlazených necvičících osob. Výsledky sice neprokázaly rozdíly v uzdravení se těch, co cvičili či nikoli, ale skutečnost byla taková, že se někteří po cvičení cítili lépe.

Lze předejít pravidelným cvičením nachlazení?

Cvičení je obecnou zásadou, jak udržet vaše tělo zdravé, posilněné a správně fungující a navíc vám pomáhá cítit se plni života a elánu. Pravidelným cvičením také předcházíte chronickým nemocem. Udržuje v žilách čistou krev kolující po celém těle a tím napomáhá podporovat váš imunitní systém, tudíž vás udržuje dál od všech druhů nemocí spojených s běžným nachlazením. Jak je známo, cvičení nastartuje váš imunitní systém. Dochází k tomu zejména proto, že napomáhá zvyšovat počet a sílu toho, co je známé jako přirozený zabiják buněk. Tím se šance onemocnět snižují. Studie v americkém časopise o medicíně uvádí, že ženy chodící každý den na půlhodinové procházky jsou o polovinu méně často nachlazení ve srovnání s těmi, co necvičí.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...