Boj proti tukům

5. únor 2011  0
Boj proti tukům

Jak spálit tuky? Jedná se o velice časté téma. Cvičte, správně jezte a běhejte, všechny potřebné rady najdete na našem webu v rubrikách „Obecně o cvičení“ a „Stravování“. Následující manuál vám poslouží k lepším výsledkům:

Dřete!

I Když máte „ten nejzázračnější“ přípravek proti tukům, nikdy nebude fungovat bez tvrdé dřiny. Cvičte soustavně a pečlivě. Jednou za čas tělu dopřejte intervalový trénink HIIT (HIIT - Zpestřete si aerobní trénink) nebo jiné postupy jako například supersérie při cvičení. Tyto tréninkové metody vyžadují od těla více, proto umožňují spálit více tuku po tréninku.

Vydržte!

Nezoufejte, když se ihned nedostaví vytoužený efekt tréninku. Tělu trvá dlouho, mnohdy až 2 měsíce, než na zátěž odpoví: Buďte trpěliví. Neměřte své pokroky na váze, svaly totiž váží zhruba 3x více než tuk. Je tedy možné, že dokonce přiberete nějaká kila navíc. Ale jakmile shodíte tuk a naberete místo něj svaly, tělo se zpevní a bude vypadat mnohem atraktivněji. Váze se proto vyhýbejte, koukejte do zrcadla!

Zaměřte se na cílové partie

Jestliže se vám tuk hromadí na kritických místech jako břicho nebo boky, zaměřte na tyto partie svou pozornost. Cvičte je intenzivněji než ostatní části těla, posilujte s menší zátěží a s velkým počtem opakování v sérii (až 30). Pauzy mezi sériemi zkracujte až na 30 sekund. Nezapomínejte na důležitost aerobního tréninku (například běhání), který je nutností.

Dietní tuky

Chcete- li zhubnout, je nutné omezit příjem tuků. Jejich energetická hodnota v kaloriích je asi dvakrát větší než energie uložená v sacharidech nebo v bílkovinách. Tuky se navíc odbourávají hůře než ostatní živiny, jedná se tedy o nežádoucí látky. To ale neznamená úplný zákaz tuků! Bez tukových tkání by organismus neměl energetickou zásobárnu a energii potřebnou k životu by začal získávat rozkladem proteinů, což by vedlo k nežádoucímu úbytku svalové hmoty.

Existují takzvané dietní tuky, které zdraví prospívají. Tyto tuky napomáhají při trávení, snižují cholesterol a dokonce pomáhají odbourávat naše „nežádoucí“ tukové polštáře.Dietní tuky jsou obsaženy například v mandlích, ořechách, v olivovém oleji nebo v lososovi.

Sacharidy

Sacharidy jsou kamenem úrazu při dietách. Jejich nadbytek se přemění na tukovou tkáň. Ovšem jejich nedostatek způsobí ztrátu kvality tréninku, sacharidy jsou totiž nepostradatelným zdrojem energie.

Většina přijatých sacharidů by měla pocházet z pomalu stravitelných zdrojů (celozrnné obilniny, sladké brambory, fazole, zelenina), ze kterých se uvolňují postupně. Jedinou výjimku tvoří jídlo po tréninku, které by mělo obsahovat „rychlé“ sacharidy důležité pro okamžité obnovení spotřebovaného glykogenu (zásobárna energie) a pro zotavovací procesy. „Rychlé“ sacharidy se vyskytují například v ovoci nebo v čokoládě.

Autor článku
Autor tohoto článku

Petr se orientuje v oblasti fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu. Pro domácí posilovnu pravidelně píše články z nejrůznějších oblastí sportu, obzvláště s tematikou posilování a tvarování těla. Propaguje cvičení v domácím prostředí a v přírodě, rekreačně se věnuje i jiným sportům. Čerpá ze svých zkušeností a znalostí získaných díky studiu medicíny a úspěšně ukončenému kurzu instruktora fitness, dále z odborné literatury s lékařskou a sportovní tematikou.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

  • Lívance špaldové
  • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

  • Jogurtový nápoj neochucený
  • Pomelo

Oběd

  • Rýže Basmati
  • Játra krůtí
  • Paprika červená

Odpolední svačina

  • Mléko kefírové

Večeře

  • Kaiserka cereální
  • Vejce slepičí
  • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...