Během pro život

29. říjen 2012  0
Během pro život

Běh je poměrně jednoduchý způsob, jak získat kondici a být fit a je dostupný vlastně kdekoliv. Stačí vyrazit ven a ulice samotné můžou být vaše posilovny.

A má to pár skvělých výhod. Nejenže běh zvyšuje produkci kolagenu v buňkách – zachovává je pevnější, když stárnete – ale jogging také zpevňuje kosti, což je něco, co vám může pomoci udržet si vaši životní úroveň i s přibývajícím věkem a vyhnete se takovým potížím, jako je např. osteoporóza. A bez ohledu na váš věk si můžete užívat svůj aktivní život.

Ale i když je běh tak jednoduchý, že si prostě jen oblečete nějaké tepláky a obujete sportovní boty, tak musíte mít na paměti pár věcí. Zde je pár tipů, jak o letošním podzimu zlepšit své výkony, když budete běhat venku.

Ulehči si to

Předtím, než vyběhnete do ulic, měli byste se vážně zamyslet nad svou zdatností. Pokud začínáte běhat po dlouhé době nebo se zotavujete z nemoci, musíte začít hodně zlehka. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, tak se ještě před začátkem nového cvičebního režimu obraťte na svého lékaře.

Jako dobrý začátek se většinou osvědčilo nejprve se kolem trati jen procházet a postupně přidávat obtížnost a zvyšovat podíl běhu dokud za pár měsíců nebudete moci běhat až 15 minut v kuse. Z hlediska četnosti jsou tři běhy za týden ideální počet. Po každé relaci byste si měli totiž dát den odpočinek. Ujistěte se, že jste se o sebe dobře postarali a důkladně se po tréninku protáhli a zahřáli – zamezíte tak ztuhlosti a napětí svalů. Díky tomu budete taky mít ze svého tréninku maximální užitek.

Stačí klást jednu nohu před druhou

Běhání je jednoduché, že? No, jako u každého sportu je tu jistý technický prvek – byť poměrně nevýznamný. Budete muset přemýšlet o svých krocích; snažte se nepřetěžovat, například když budete tvrději dopadat na paty, tak vás to vlastně spíš zpomalí. Pokud jste zvyklí to tak dělat, zkuste zvýšit svůj rytmus na tři kroky za sekundu.

Především u běhu zůstaňte uvolnění. Snažte se při běhu trochu předklonit dopředu – ale pořád zůstaňte narovnaní, aniž byste krčili ramena. Držte hlavu vzpřímeně a vyhněte se zatínání ruky v pěst.

Zdravotní přínosy

Můžete mít štěstí a opravdu si to běhání vychutnat, jakmile se do toho dostanete,  a nebo můžete brát běh jednoduše jako prostředek k dosažení cíle. Ať už je to jakkoliv, můžete si být jistí, že existuje u joggingu a běhání celá řada zdravotních přínosů, včetně toho, že budete mít prostě jen pocit pohody, který přichází po každém dokončeném běhu.

Jedna z prvních věcí, které si můžete všimnout, je to, že pokud nejste na pravidelné cvičení zvyklí, tak se možná budete cítit méně neklidní a bude se vám lépe spát – samozřejmě byste neměli cvičit v době, kdy se normálně už chystáte ke spánku, protože by to mohlo mít spíš opačný účinek.

Také když si v noci díky běhu lépe odpočinete, měli byste si přes den všimnout, že se zlepšilo vaše soustředění, což je díky většímu přísunu kyslíku, průtoku krve v mozku, lepší schopnosti vyrovnat se se stresem a také díky pocitu štěstí – běh totiž stimuluje uvolňování endorfinů.

Samozřejmě že to nejsou jen tyto „duševní“ výhody. Běh taky znamená přínos vašemu kardiovaskulárnímu systému. Průtok krve v žilách v době, kdy běžíte, napomáhá snížení rizika srdečních onemocnění, cukrovky a vysokého krevního tlaku – stačí se jen dostat na vzduch a pořádně se zapotit.

A co si dát po běhu? Tip od poradce pro výživu...

Pokud je běh vaše sportovní aktivita, kterou jste si zařadili do redukčního plánu pro boj s nadváhou, můžete běhat v kteroukoli denní dobu. Důležité pouze je, aby nebyl narušen váš stravovací režim. Pokud vybíháte po snídani, prvním jídlem po aktivitě bude svačina. Pokud po večeři, dalším a zároveň posledním jídlem dne bude druhá večeře nejlépe ve formě potraviny s kaseinovou bílkovinou (tvaroh, sýr cottage) doplněný o lžičku domácí marmelády nebo vysokoprocentního kakaa. Po opravdu vydatném běhu a vysoké zátěži doplňte ihned po svém běhu důležité látky proteinovým nápojem a i v tomto případě následně pokračujte podle svého plánu. Nezapomínejte na pitný režim.

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej přátelům:

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první. ;-)
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni. Registrace je jednoduchá a získáte díky ní mnoho výhod a možnost podílet se na dalším rozvoji magazínu.

Jídelníček na dnešní den

Snídaně

 • Lívance špaldové
 • Marmeláda ovocná

Dopolední svačina

 • Jogurtový nápoj neochucený
 • Pomelo

Oběd

 • Rýže Basmati
 • Játra krůtí
 • Paprika červená

Odpolední svačina

 • Mléko kefírové

Večeře

 • Kaiserka cereální
 • Vejce slepičí
 • Salát hlávkový

Dnešní tréninková výzva

Zobrazit nabídku

Poslední dotazy v poradně

8. říjen 2023  0

Dozvi se něco o sobě Shyby Nováček: 1-2 shyby Začátečník-3-5 shybů Mírně pokročilý-5-8...