Cyklus domácí posilovny


Stravování tofu

Článek byl vydán dne 30. listopadu 2012

0

Když už mi maso leze i ušima

Nechali jste se zlákat skladbou nějakého jídelníčku, který vám při honbě za dostatkem plnohodnotných bílkovin denně vnucuje hromady masa, a občas byste také svému žaludku rádi ulevili, ale marně hledáte vhodné alternativy? Uveďme si tedy několik rostlinných výrobků, na které bychom při dodržování pestrosti svých jídelníčků rozhodně neměli zapomínat.

Robi

Robi je směs luštěnin a obilnin vzhledově i chuťově velmi podobná masu a navíc ho v našich kuchyních můžeme podobně i zpracovávat. Je nízkokalorické a oproti masu a jiným živočišným produktům obsahuje také minimum tuků (do 0,1%), což ocení především uživatelé redukčních jídelníčků. Energetická hodnota základní suroviny je okolo 530 kJ ve 100 gramech.

Nutriční hodnoty masa robi na 100 gramů
Bílkoviny 21g
Sacharidy 11g
Tuky 0,1g

Seitan

Do rukou se nám dostává surovina obsahující pouze obilné (pšeničné) bílkoviny. Podobně jako u robi se příprava seitanu neodlišuje od přípravy běžného masa, jen můžeme počítat s kratší dobou nad vařením strávenou. Pokud se nerozhodnete vytvořit si seitan doma (odlehčeně řešeno smícháním mouky a vody), doporučujeme zakoupit spíše seitan natural, který běžně naleznete v lednicích prodejen se zdravou výživou. Důvod je prostý – již naložené směsi často obsahují rostlinné oleje (většinou panenské), které je škoda znehodnocovat restováním na pánvi, přemýšlíte-li o tomto způsobu přípravy. Energetická hodnota seitanu natural nepřekračuje 490 kJ na 100 gramů.

Nutriční hodnoty seitanu na 100 gramů
Bílkoviny 26 g
Sacharidy 2 g
Tuky 1 g

Tofu

Produkt vyrobený ze sojových bobů. Svojí strukturou a vlastně i výrobou se podobá spíše tvrdému sýru nebo tvarohu. Zakoupit můžeme různě ochucené varianty nebo opět natural jako u výše uvedených produktů, což opět nebude bránit naší fantazii během kulinářských úprav. Energeticky se pohybujeme na 470 kJ ve 100 gramech.

Nutriční hodnoty sýru tofu na 100 gramů
Bílkoviny 16 g
Sacharidy 7 g
Tuky 2,5 g

Tempeh

Další z řady alternativních mas se vyznačuje také složením pouze sójových bílkovin. Kromě jejich vysokého podílu skýtá tempeh i velké množství vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Fermentační proces výroby jej řadí opět spíše mezi sýry a tentokrát bychom jej mohli srovnávat třeba s hermelínem, protože uvnitř jeho těla je prorostlý ušlechtilou plísní. Dopřát si jej může opravdu kdokoli, od dětí po seniory, sportovce nevyjímaje. Energetická hodnota je blízko k 780 kJ ve 100 gramech.

Nutriční hodnoty sýru tempeh na 100 gramů
Bílkoviny 19 g
Sacharidy 8 g
Tuky 9 g

Klaso

Jako poslední jsme zvolili klaso, pšeničnou bílkovinu. Vyniká především nízkým obsahem tuku, bohatostí na vlákninu a jednoduchou a rychlou přípravu. Zakoupit ho můžeme jako polotovar, který je dále potřeba tepelně dopřipravit a nebo jako konečný produkt v podobě řízků, klobás či paštik. Průměrná energetická hodnota je 700 kJ.

Nutriční hodnoty výrobku klaso na 100 gramů
Bílkoviny 22 g
Sacharidy 8 g
Tuky 4 g
Kombinujte zdroje rostlinných bílkovin

Jistě mnozí víte, že limitující aminokyselina bílkovin určuje, jaké množství aminokyselin z přijaté stravy organismus opravdu využije například pro opravu potrhaných svalových vláken po náročném tréninku. Protože jsou však obilniny poměrně ochuzené o aminokyselinu lysin a luštěniny o methionin, je důležité, aby se suroviny z obou odvětví navzájem doplňovaly i na našich talířích, pokud se na nich nevyskytuje jiný živočišný produkt. Tímto pravidlem se řídili již naši předci, však jistě znáte tu říkanku…

„Hrách a kroupy to je hloupý, to my máme každý den, ale kroupy z bílé mouky jenom jednou za týden.“

Hloupá však byla pouze četnost, nikoli kombinace surovin. Hrách coby luštěnina tak byl v praxi doplněn o obilné kroupy a tím došlo ke zvýšení využitelnosti esenciálních aminokyselin. A že tenkrát chlapy byly opravdu chlapy a i ženy disponovaly dostatkem svalů a minimem podkožního tuku…


Redaktor - Luboš Lerch
Luboš Lerch

Autor tohoto článku

Luboš se zabývá poradenstvím pro výživu a zdravý životní styl. Tento magazín provozuje a aktivně propaguje. Kromě kondičního posilování v domácím prostředí se věnuje mnoha dalším sportům. Vyzkoušel již různé druhy jídelníčků, tréninkových plánů a doplňků sportovní výživy. Zdrojem informací, které poskytuje, jsou předně jeho zkušenosti.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře pod článkem prosím využívejte spíše pro sdílení názorů k tématu článku s ostatními návštěvníky. Vaše dotazy rádi zodpovíme na diskusním foru.

Zpět nahoru ↑
 • Reklamní banner kulturistika.com

 • Partnerské odkazy

  Víte, jak jste na tom zdravotně?
  Kalkulačka BMI podle věku a pohlaví vám dá odpověď na to, zda máte ideální váhu, nadváhu či trpíte obezitou.

 • Aktuální dotazy v poradně

  Avatar Bez reakce Rozcvičení

  FitDave píše: Dobrý den, chci se zeptat jestli před posilování břicha se musím rozcvičovat nebo rozehřát? Děkuju za odpověd

  Avatar 1 reakce Re: rýže

  Sobík píše: Ahoj, snad nejrozšířenější a v kuchyních sportovců nejčastěji užívaná rýže je Basmati, která má GI okolo 50. Pododobně nízkým glykemickým indexem...

  Avatar 1 reakce Re: Hubnutí

  Jakub Šeliga píše: Ahoj, Samozřejmě! Mám kamarády, kteří jsou diabetici a jsou sportovně velmi aktivní a hubení. Jeden z nich dělá gymnastiku a druhý...

  * vložit dotaz můžeš i anonymně,
    nepožadujeme po Tobě registraci
 • Nejnovější články domácí posilovny

 •